Ministerstwo Środowiska przeciw wykorzystywaniu dzikich zwierząt w cyrkach

Dzikie zwierzęta od lat towarzyszą cyrkowcom i są specjalnie trenowane do przedstawień, co nie zawsze odbywa się w odpowiednich, przyjaznych warunkach. Dyskusja na temat występowania zwierząt w takich przedsięwzięciach trwa już od bardzo dawna, lecz jak dotąd nie przyniosła żadnych rezultatów. Zarówno ekolodzy jak i duża część społeczeństwa domagała się zaprzestania tego procederu. Wiele wskazuje na to, że prośby te nareszcie zostaną wysłuchane.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Sprawą postanowiło zająć się Ministerstwo Środowiska. Przygotowywane są przepisy, które mają zakazać występów dzikich zwierząt podczas cyrkowych przedstawień. Nowym prawem mają zostać objęte te zwierzęta, które występują na ministerialnej liście najbardziej niebezpiecznych gatunków – jak np. jadowite węże, krokodyle oraz dzikie koty. Co ważne, sama lista dzieli zwierzęta na pierwszą oraz drugą kategorię. Te mniej niebezpieczne należą do drugiej kategorii i będą mogły występować w cyrkach tylko za zezwoleniem wystawionym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

W dzisiejszych czasach, kiedy dzikie zwierzęta możemy oglądać w ogrodach zoologicznych nie ma potrzeby, żeby były męczone w tak skandalicznych warunkach. Tylko dlatego, że ktoś ma chęć posiadania lwa”, mówi Grzegorz Raniewicz z Platformy Obywatelskiej.