Mniej za śmieci dzięki segregacji. Nowy projekt ustawy dla mieszkańców bloków

Mniej za śmieci dzięki segregacji. Nowy projekt ustawy dla mieszkańców bloków

Uważnie segregujesz swoje śmieci, a Twój sąsiad wyraźnie ignoruje takie polecenie? Frustrują Cię podwyżki za wywóz śmieci, którym nie jesteś winny? Nowy projekt ustawy ma rozwiązać te problemy i pozwolić mieszkańcom bloków na indywidualne rozliczenie opłaty za odpady.

Druga część noweli ustawy śmieciowej

Pierwsza część zmiany ustawy śmieciowej dotyczyła korzystniejszego sposobu rozliczania się gmin za recykling odpadów w 2020. Trafiła ona do Senatu, gdzie realizowane są poprawki. Jej celem jest przede wszystkim zmniejszenie opłat samorządów za gospodarkę odpadami.

Teraz nadszedł czas na drugą część proponowanych zmian, których wejście w życie jest planowane jeszcze na ten rok.

Celem – zmniejszenie opłat

Najważniejszymi ustaleniami drugiego pakietu noweli jest wprowadzenie indywidualnego rozliczania się mieszkańców budynków wielolokalowych. Pozwoli to na uniknięcie odpowiedzialności zbiorowej i będzie działało na zasadzie selektywnej zbiórki.

Drugą bardzo ważną propozycją jest umożliwienie części gmin recyklingu opartego na trzypojemnikowej zbiórce śmieci. Rezygnacja ze standardowego czteroskładnikowego podziału pozwoli na znaczną redukcję kosztów. Ustawa ma określać, na jakich warunkach samorząd będzie mógł się o taki przywilej ubiegać. Zmianę tę popiera przede wszystkim wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Istotna z punktu widzenia budżetu regionalnego będzie też zmiana w przepisach określających czas przechowywania odpadów pochodzących z produkcji paliw alternatywnych. Dotychczas można je było składować przez rok. Okres ten ma być przedłużony do trzech lat. Pozwoli to na regularne ich spalanie.

Wyższe kary za śmiecenie

Jest marchewka, ale w ustawie przewidziano również i kij. Pomysłodawcy projektu będą się ubiegać o wyższe sankcje za zaśmiecanie przestrzeni miejskiej i terenów rolnych. Większa kara spotka też osobę, która będzie nielegalnie porzucać śmieci i tworzyć składowiska odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.