Moduły fotowoltaiczne z wydajnością powyżej 41%

Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems, we współpracy z finansowanym ze środków Unii Europejskiej projektem CPVMatch, ustanowił nowy rekord wydajności modułów fotowoltaika na poziomie 41,4%.

Moduł od Fraunhofer ISE ma powierzchnię 122 cm² i wykorzystuje tandemowy zestaw komórek, z wieloma warstwami aktywnego materiału komórkowego, aby absorbować więcej promieni słonecznych. Póki co zespół badaczy nie ujawnił materiałów komórkowych użytych w rekordowym module – wiadomo jedynie, że całość opiera się na półprzewodnikach.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Moduł wykorzystuje również technologię koncentratora PV (CPV), w której światło słoneczne skupia się na komórce za pomocą soczewki Fresnela. Zespół twierdzi, że był w stanie wykorzystać soczewki achromatyczne, co dodatkowo przyczyniło się do rekordowej wydajności. Okazuje się jednak, że jak dotąd tego typu technologia nie wzbudzała zbyt dużego zainteresowania ze strony rynku komercyjnego ze względu na fakt, że ogniwa sprawdzają się w przypadku obszarów o wysokim poziomie nasłonecznienia.

Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tych wyników, które otwierają drogę do dalszego wzrostu wydajności w technologii koncentratorów” – mówi Andreas Bett, dyrektor instytutu Fraunhofer ISE. “Fotowoltaika kwitnie na całym świecie i widzimy ogromny potencjał tej wyjątkowo wydajnej technologii modułowej. Znacznie zmniejsza wykorzystanie zasobów do konwersji energii na jednostkę powierzchni, a tym samym przyczynia się do większej stabilności”.

W 2014 r. Fraunhofer ISE osiągnęło poziom 46% efektywności ogniw przy użyciu koncentratora kombinowanego i technologii wielopunktowej III-V. Od tego czasu instytut współpracuje z projektem CPVMatch, aby dalej pracować nad tą technologią. “W CPVMatch zajęliśmy się wszystkimi etapami produkcji modułów koncentratorów, poczynając od materiałów, przez systemy produkcji i produkcji komórek, aż po wyzwania związane z produkcją modułów”, wyjaśnia Gerald Siefer, kierownik projektu III-V analizy ogniw i modułów w Fraunhofer ISE.

Instytut zapowiada dalszą optymalizację technologii, ale póki co tego typu rozwiązanie jest zbyt drogie dla rynku komercyjnego. Sprawdza się natomiast w przypadku zastosowań niszowych, takich jak satelity, gdzie dużą rolę odgrywa wydajność.