Moduły fotowoltaiczne z wydajnością powyżej 41%

Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems, we współpracy z finansowanym ze środków Unii Europejskiej projektem CPVMatch, ustanowił nowy rekord wydajności modułów fotowoltaika na poziomie 41,4%.

Moduł od Fraunhofer ISE ma powierzchnię 122 cm² i wykorzystuje tandemowy zestaw komórek, z wieloma warstwami aktywnego materiału komórkowego, aby absorbować więcej promieni słonecznych. Póki co zespół badaczy nie ujawnił materiałów komórkowych użytych w rekordowym module – wiadomo jedynie, że całość opiera się na półprzewodnikach.

Moduł wykorzystuje również technologię koncentratora PV (CPV), w której światło słoneczne skupia się na komórce za pomocą soczewki Fresnela. Zespół twierdzi, że był w stanie wykorzystać soczewki achromatyczne, co dodatkowo przyczyniło się do rekordowej wydajności. Okazuje się jednak, że jak dotąd tego typu technologia nie wzbudzała zbyt dużego zainteresowania ze strony rynku komercyjnego ze względu na fakt, że ogniwa sprawdzają się w przypadku obszarów o wysokim poziomie nasłonecznienia.

Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tych wyników, które otwierają drogę do dalszego wzrostu wydajności w technologii koncentratorów” – mówi Andreas Bett, dyrektor instytutu Fraunhofer ISE. “Fotowoltaika kwitnie na całym świecie i widzimy ogromny potencjał tej wyjątkowo wydajnej technologii modułowej. Znacznie zmniejsza wykorzystanie zasobów do konwersji energii na jednostkę powierzchni, a tym samym przyczynia się do większej stabilności”.

W 2014 r. Fraunhofer ISE osiągnęło poziom 46% efektywności ogniw przy użyciu koncentratora kombinowanego i technologii wielopunktowej III-V. Od tego czasu instytut współpracuje z projektem CPVMatch, aby dalej pracować nad tą technologią. “W CPVMatch zajęliśmy się wszystkimi etapami produkcji modułów koncentratorów, poczynając od materiałów, przez systemy produkcji i produkcji komórek, aż po wyzwania związane z produkcją modułów”, wyjaśnia Gerald Siefer, kierownik projektu III-V analizy ogniw i modułów w Fraunhofer ISE.

Instytut zapowiada dalszą optymalizację technologii, ale póki co tego typu rozwiązanie jest zbyt drogie dla rynku komercyjnego. Sprawdza się natomiast w przypadku zastosowań niszowych, takich jak satelity, gdzie dużą rolę odgrywa wydajność.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Magazyny energii zintegrowane z wiatrakami

Podstawowym problemem turbin wiatrowych jest fakt, że produkują one energię, gdy mocno wieje wiatr. Jak jest silny, to produkcja jest duża, a ceny energii spadają, ale jak cichnie, to sytuacja jest odwrotna. Ten problem jest istotny z punktu widzenia operatorów sieci energetycznej, właścicieli wiatraków i odbiorców prądu.

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.