Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mój Prąd 5.0 już w kwietniu. Takiej kwoty dofinansowania jeszcze nie było! 

Mój Prąd 5.0 już w kwietniu. Takiej kwoty dofinansowania jeszcze nie było! 

Nowa edycja programu Mój Prąd ruszy już w kwietniu 2023 roku. Dotacja obejmie nie tylko fotowoltaikę, ale także pompy ciepła i kolektory słoneczne. Osoby starające się o dofinansowanie mogą liczyć nawet na 58 tys. złotych. Jak złożyć wniosek?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Mój Prąd 5.0 startuje w kwietniu

Kilka dni temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił koniec naboru do 4. edycji programu Mój Prąd ze względu na wyczerpanie puli środków. Jednak osoby, które chciały skorzystać z dofinansowania na wymianę źródeł energii nie muszą się martwić. Od kwietnia br. rusza nowa edycja – Mój Prąd 5.0. 

O kontynuacji programu poinformowała szefowa resortu klimatu i środowiska, Anna Moskwa w trakcie spotkania w Kozienicach. Co wydaje się kluczową zmianą – Mój Prąd 5.0 będzie naborem ciągłym. Oznacza to, że program nie będzie się kończył, a potencjalni beneficjenci nie będą musieli się martwić o ostateczne terminy składania wniosków.

Takiej kwoty jeszcze nie było! 

Wnioskodawcy będą mogli starać się nawet o 58 tys. złotych dofinansowanie na fotowoltaikę i nie tylko… To ponad dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji. 

NFOŚiGW próbuje zachęcić przyszłych klientów do inwestowania OZE po zmianie systemu rozliczeniowego na net-billing i małej popularności poprzedniej edycji Mój Prąd 4.0 – powiedziała dla Świata OZE Dominika Miodyńska-Dziwoki, specjalistka ds. pozyskiwania dotacji w firmie Columbus.

Jednak na tym etapie nie możemy być w 100% pewni udzielanych informacji. Dopiero oficjalne ogłoszenie dotacji wprowadzi całkowitą jasność. W przypadku poprzednich edycji zdarzały się obietnice, które później nie były dotrzymywane, jak np. to, że w programie dofinansowania mają znaleźć się ładowarki do samochodów elektrycznych.

Na co dofinansowanie w nowej odsłonie? 

Chociaż jeszcze nie znamy dokładnych kwot dotacji, już wiadomo, że Mój Prąd 5.0 obejmie nie tylko zakup fotowoltaiki, ale także powietrznych i gruntowych pomp ciepła, a także kolektorów słonecznych do produkcji ciepłej wody. 

Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społecznepowiedziała Anna Moskwa.

Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej. 

Mój Prąd 5.0 – jak złożyć wniosek? 

Niestety o szczegółach składania wniosków jeszcze niewiele wiadomo, jednak można spodziewać się, że będzie to wyglądać podobnie, jak w poprzednich edycjach. 

Do tej pory wniosek było można złożyć za pośrednictwem oficjalnej strony. O dotacje mogły starać się osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (są stroną tej umowy) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Z ostatniej odsłony programu Mój Prąd będą mogli skorzystać tylko ci, którzy są w nowym systemie, czyli net-billingu.

Źródło: gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.