Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mój Prąd 4.0: niespodziewany koniec naboru wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Kiedy kolejna edycja?

Mój Prąd 4.0: niespodziewany koniec naboru wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Kiedy kolejna edycja?

W piątek NFOŚiGW ogłosił niespodziewany koniec naboru wniosków w ramach programu Mój Prąd 4.0, który dedykowany jest rozwojowi energetyki prosumenckiej. Kolejna szansa na złożenie wniosku o dofinansowania ma pojawić się wkrótce. Nabór do edycji Mój Prąd 5.0 ruszy w kwietniu br. Szczegóły mają zostać ogłoszone 19 marca.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Mój prąd 4.0 – niespodziewany koniec naboru wniosków

Chociaż Mój Prąd 4.0 miał zamknąć się dopiero 31. marca, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niespodziewanie ogłosił koniec naboru wniosków w piątek 17. marca. Na oficjalnej stronie programu czytamy: “Informujemy, że czwarty nabór (MP4) wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym “Mój Prąd” ZOSTAŁ ZAMKNIĘTY z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji.

W ostatnich dniach pojawiały się informacje o tym, że pieniądze na dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu mogą wkrótce się wyczerpać. Powodem była większa liczba wpływających wniosków w ciągu ostatnich tygodni trwania naboru. 

Ostatni skokowy wzrost liczby składanych wniosków może spowodować wyczerpanie puli dotacji jeszcze z końcem naboru ujawnił wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski na antenie Radia Lublin w środę 15.03

Wcześniej tygodniowo było składanych 2,5 tys. wniosków. W ubiegłym tygodniu to jest 4 tys. Jeszcze kilka dni i te środki finansowe mogą nam się wyczerpać. W puli zostało 15 mln złotych dodał

Kiedy nowa edycja?

Mój Prąd 5.0 już w kwietniu

Jednocześnie NFOŚiGW zapowiedziało kolejną edycję Mój Prąd 5.0, która ma ruszyć już w kwietniu. Szczegóły dot. kontynuacji programu pojawią się w niedzielę 19. marca. Wówczas dowiemy się o terminach nowego naboru, kwocie i poziomach dofinansowania. 

Podsumowanie Mój Prąd 4.0. Kiedy wypłata dotacji? 

W lutym pojawił się komunikat, że NFOŚiGW rozpoczął proces wypłaty dotacji w ramach zwiększonego dofinansowania, które pojawiło się w grudniu ubiegłego roku. 

Do każdego Wnioskodawcy i Pełnomocnika (jeżeli dotyczy) wysłane zostanie mailowe zawiadomienie o przysługującej mu wysokości dofinansowania. W zawiadomieniu będzie dokładna instrukcja dalszego postępowania w celu złożenia ZGODY na wypłatę zwiększonego dofinansowaniaczytamy w informacji na stronie programu

NFOŚiGW poinformował, że powodami decyzji o podniesieniu kwoty dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0 były: sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja i kryzys energetyczny. Nie jest tajemnicą, że przed ogłoszeniem większych dotacji program nie cieszył się dużym zainteresowaniem w porównaniu do poprzednich edycji. 

Zamkniętą już edycję Mój Prąd 4.0 skomentowała Dominika Miodyńska-Dziwoki, specjalistka ds. pozyskiwania dotacji w firmie Columbus.

Ta edycja była wyjątkowa pod względem kwot, jakie NFOŚiGW oferował osobom składającym wnioski o dotacje. Zwiększony też został zakres świadczeń – poza fotowoltaiką, klienci mogli starać się o dofinansowanie do magazynów energii, magazynów ciepła i systemów HEMS. Mimo tego Mój Prąd 4.0 nie cieszył się dużym zainteresowaniem, czego powodem jest m.in. zmiana systemu rozliczeniowego na net-billing. 

Mój Prąd 4.0 miał być bodźcem do zainwestowania w fotowoltaikę po zmianie prawa. 15. grudnia okazało się, że zamknięcie dotacji, które miało nastąpić pod koniec miesiąca, nie wydarzy się, ponieważ zostało jeszcze dużo pieniędzy, a do NFOŚiGW wpłynęło mało wniosków. To sprawiło, że program przedłużono o 3 miesiące, a w dodatku podniesiono kwoty dofinansowania o dodatkowe 2 tys. zł. 

Z pewnością brakowało medialnych informacji o tym programie. W dodatku zamieszanie wprowadziła też duża liczba różnych form pomocy rządowej. Czasem nasi klienci nie wiedzieli czy już skorzystali z tego programu, ponieważ w ciągu ostatnich miesięcy składali ogromną liczbę wniosków.

Jeśli chodzi o Mój Prąd 5.0, Columbus Energy nadal będzie wspierać klientów w pozyskiwaniu dotacji.

Źródło: mojprad.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.