Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Morskie farmy wiatrowe – nadzieja dla polskich stoczni?

Morskie farmy wiatrowe – nadzieja dla polskich stoczni?

Zgodnie z przewidywaniami, do 2030 roku należy skonstruować 200 statków do obsługi sektora morskich farm wiatrowych. Dane te zostały podane przez analityków brytyjskiego shipbrokera Clarksons. Czy w obliczu planów intensywnego rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku daje to nadzieję na zwiększone zapotrzebowanie na pracę polskich stoczni?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Specjalistyczne łodzie niezbędne do rozwoju offshore 

Analitycy uznali, że niedobór specjalistycznego sprzętu potrzebnego do rozbudowy morskich farm wiatrowych jest jednym z głównych wyzwań w obliczu dynamicznego rozwoju tego sektora. 

Już zaczynamy dostrzegać luki na rynku, jeśli chodzi o dostawy niezbędnych morskich statków dla logistyki inwestycyjnej offshore wind. – mówią specjaliści z Clarksons dla PBS

W lukach na rynku statków morskich dla offshore kryje się olbrzymi potencjał finansowy dla stoczni i armatorów. Po pierwsze bowiem, jednostek takich potrzeba dość sporo – do budowy jednej farmy wiatrowej potrzeba nawet 50 statków! Po drugie, korzystanie z takiego sprzętu robi się coraz kosztowniejsze. Czarter najbardziej potrzebnych kablowców jest obecnie aż dwa razy droższy niż pół roku temu.

Oczywiste jest, że znajdujemy się w kluczowym momencie dla rozwoju statków dla morskich projektów wiatrowych. W tej chwili mamy do czynienia z nadzwyczaj korzystną sytuacją dla rozwoju statków dla sektora offshore wind; jesteśmy w punkcie, w którym istnieją możliwości dla armatorów i inwestorów, które rzadko były wcześniej widziane – dodał Frederik Anderson, dyrektor zarządzający ds. OZE w Clarksons. 

Informacja taka może być bardzo pozytywna szczególnie dla polskich stoczni. Są one bowiem już teraz jednym z najważniejszych graczy na rynku europejskim, realizując ok. 10% produkcji. Oznacza to, że ich potencjał rozwoju ekspansji na rynku statków obsługi offshore może być znaczący. 

Morskie farmy wiatrowe wkrótce także w Polsce 

Niedługo ruszają prace na Bałtyku, mające zaowocować wybudowaniem turbin wiatrowych, które będą miały całkowitą moc zainstalowaną przekraczającą 6 GW. To więcej energii niż dostarcza nam obecnie elektrownia w Bełchatowie! 

Obecnie budowa polskich morskich farm wiatrowych jest na etapie przygotowania inwestycji. W tym momencie rozstrzygane są postępowania lokalizacyjne, dające inwestorom możliwość budowy na konkretnych terenach. Jak podaje rząd, pierwsze morskie farmy wiatrowe mają planowo zostać przyłączone do Krajowego  Systemu Energetycznego już w 2025 roku. 

Źródło: portalmorski.pl, PBS  zdjęcie główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.