Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Możliwości agrofotowoltaiki

pv

Możliwości agrofotowoltaiki

Znany z badań stosowanych,  między innymi nad biomateriałami, Instytut Fraunhofer nazwał nowy trend połączenia rolnictwa i fotowoltaiki. Agrofotowoltaika to proces, w którym wykorzystuje się ziemię do upraw i równocześnie do produkcji energii słonecznej. Jest wiele korzyści takiego rozwiązania.

Reklama

Panele fotowoltaiczne produkujące energię mogą jednocześnie zacieniać pola uprawne. Dzięki temu, oprócz maksymalnego wykorzystania potencjału terenu, zwiększa się też efektywność produkcji w ciągu lata. Eksperci podają, że efekty połączenia fotowoltaiki i rolnictwa to znakomita inwestycja.

Testowanie

Enel Green Power, firma z branży energii odnawialnej uruchomiła pilotażowy projekt agrofotowoltaiczny na terenie Europy. W 9 lokalizacjach testuje się połączenie dwóch sektorów – rolnictwa i OZE. Enel Green Power to firma obecna na 5 kontynentach. Działa w 28 krajach i wytwarzana moc ze źródeł energii odnawialnej o łącznej liczbie 49 GW.

Projekty agrofotowoltaiczne Enel Green Power są realizowane w dwóch miejscach w Grecji, w pięciu hiszpańskich regionach i dwóch lokalizacjach we Włoszech. Firma wykorzystuje istniejące już farmy słoneczne, wzbogacając je o obszary rolnicze. Nie ma potrzeby zajmowania i eksploatowania nowych terenów. Jest to dużym plusem, bo w wielu przypadkach łączenia farm słonecznych z uprawami jest odwrotnie. Panele są montowane na specjalnych konstrukcjach i na określonej wysokości, a dopiero potem dopasowuje się charakter upraw.

Nasze rozwiązania agrofotowoltaiki wykorzystują już istniejące i działające farmy słoneczne. Staramy się dojść do tego, jak i czy różne formy rolnictwa można efektywnie zintegrować z elektrowniami słonecznymi.powiedział redakcji PV Magazine Giovanni Tula, szef ds. zrównoważonego rozwoju w Enel Green Power.

Brokuł i bakłażan 

Przestrzeń pod instalacją można wykorzystać do uprawy rozmaitych jarzyn, czy strączków takich jak soja. Obecnie firma Enel Green Power kieruje swoją uwagę na nieinwazyjny charakter farm fotowoltaicznych, które nie mają negatywnego wpływu na glebę. Dlatego możliwa jest równoczesna uprawa roślin oraz wytwarzania odnawialnej energii. 

Chcemy sadzić zioła, kwiaty lub rośliny, które mogą działać jako katalizatory bioróżnorodności, ale mamy zamiar testować również uprawę warzyw: cukinii, brokułów, bakłażanów, szparagów, czy roślin strączkowych twierdzi firma.

źródło: pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.