MSP: Ustawa o OZE jest korzystna dla prosumentów

Minister Skarbu Państwa, Andrzej Czerwiński wziął ostatnio udział w 25. Forum Ekonomicznym w Krynicy. W panelu „Ile rynku na rynku energii” powiedział, że każda zmiana w otoczeniu sektora energetycznego powinna być wprowadzana w sposób przemyślany, przewidywalny, a przede wszystkim tak, by w jak najmniejszym stopniu obciążała odbiorców energii.

Jak zapewnił Andrzej Czerwiński, Polska chce utrzymywać stabilne warunki do prowadzenia inwestycji w energetyce, by każdy inwestor w perspektywie wielu lat wiedział, na jakich zasadach może lokować swój kapitał. Według niego zmiany powinny być dobrze przygotowane i planowe, by inwestycje były zarówno pewne dla inwestorów, jak i zbieżne z polityką energetyczną państwa. Jak podkreśla minister, w Polsce bazą dla energetyki przez jeszcze wiele lat będzie węgiel, choć nasz kraj musi się również wywiązywać ze wszystkich międzynarodowych zobowiązań środowiskowych. Nie ma jednak wątpliwości, że wszystko, co do otoczenia systemu energetycznego dochodzi, powinno w jak najmniejszym stopniu obciążać odbiorców.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Andrzej Czerwiński zauważył, że od początku przyszłego roku będzie obowiązywała ustawa o odnawialnych źródłach energii, która wypełnia międzynarodowe zobowiązania przyjęte przez rząd w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu obciążać odbiorców. Ustawa przewiduje system aukcyjny oraz wsparcie dla źródeł rozproszonych, stwarzając tym samym korzystne warunki dla instalacji prosumenckich.

Minister Skarbu Państwa wskazał, że Polska dopiero buduje konkurencyjny rynek energii. Wprowadzane przez ostatnie lata rozwiązania operacyjne i prawne sprawiają, że pierwsze efekty widzi każdy Polak na swoim rachunku za prąd w jednostkowej cenie mocy.

Minister Czerwiński w panelu „Ile rynku na rynku energii” na 25. Forum Ekonomicznym w Krynicy dyskutował z Markiem Woszczykiem, prezesem PGE, Krzysztofem Zamaszem, prezesem Enei, Januszem Morozem, wiceprezesem RWE Polska, Filipem Elżanowskim z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Kamilem Pluskwa-Dąbrowskim, prezesem Federacji Konsumentów.