Na Litwie powstanie 57 parkingów z ładowarkami do aut elektrycznych

Litewskie media informują, że w kraju do końca 2018 roku powstanie 57 nowych parkingów z zainstalowanymi ładowarkami dla samochodów elektrycznych. Jest to względnie spora liczba, mając na uwadze dopiero rozwijający się rynek elektromobilności na Litwie.

Wspomniane parkingi powstaną w miastach: Wilno, Kowno, Kłajpedza, Alytus, Birštonas – Jonava, Kiejdany, Mariampol, Możejki, Neringa, Palanga, Poniewież, Taurogi, Telsze, Uciana oraz Wisaginia. Minister Komunikacji i Transportu Litwy, Rokas Masiulis, powiedział, że państwo będzie zachęcać również do korzystania z pojazdów zeroemisyjnych.

W 2016 roku litewski resort transportu poinformował, że wraz z Litewską Administracją Dróg opracował projekt o wartości około 3 milionów euro z funduszy UE na rozwój infrastruktury pojazdów elektrycznych wzdłuż głównych dróg krajowych i miast. Celem tego projektu było promowanie korzystania z pojazdów elektrycznych i zmniejszenie wpływu transportu na środowisko.

W latach 2014-2017 na Litwie na trasie Wilno-Kłajpeda oraz Wilno-Poniewież zbudowano 12 miejsc z ładowarkami EV. Do końca roku planuje się budowę 14 takich parkingów obok tras transeuropejskiego transportu.

Elektromobilność na Litwie jest bardzo młodym rynkiem, ale konsumenci stają się bardziej świadomi zmian klimatu, zanieczyszczeń środowiska i rosnących cen ropy, dlatego pojazdy elektryczne stają się prawdziwą i racjonalną alternatywą dla zwykłych pojazdów emisyjnych. Według danych podmiotu państwowego – Regitros, na Litwie zarejestrowanych jest obecnie ponad 300 samochodów elektrycznych. Najbardziej popularny jest Nissan Leaf, BMW i3 oraz Tesla Model S.

Pierwsze samochody elektryczne na litewskich drogach pojawiły się w 2011 roku. Na Litwie zarejestrowanych jest także 3560 samochodów z napędem hybrydowym. Oczekuje się, że wszystkie nowe pojazdy elektryczne zarejestrowane na Litwie będą stanowić 10 % rocznej liczby sprzedawanych samochodów.

Źródło: baltic-course.com elektromobilis.org, sumin.lrv.lt