Opuszczona remiza w Nowym Jorku przerobiona na artystyczne miejsce spotkań z złotym certyfikatem LEED

Opuszczona remiza strażacka w Harlemie w Nowym Jorku została zamieniona w dom dla Karaibskiego Centrum Kultury Instytutu Diaspory Afrykańskiej (CCCADI). Projekt modernizacji opracowany został przez Grupę CSA – zrzeszenie architektów i inżynierów. Współpracowano z agencją nieruchomości Denham Wolf, która zajmuje się działaniem non-profit na rzecz organizacji kulturalnych.

CCCADI zajmuje się promowaniem dziedzictwa kulturowego afroamerykanów i afrokaraibów, mieszkających w Nowym Jorku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W centrum znajduje się miejsce na wystawy, przestrzenie na performance, spotkania itp. Przewidziano tam również biura, klasy i dedykowaną mediatekę.

Budynek zmodernizowano z zachowaniem charakteru oryginalnej architektury. Dodatkowo uwzględniono zasady zrównoważonego rozwoju – budynek wyposażono w zielony dach, a całe drewno wykorzystane do remontu pochodzi w 100% z certyfikowanych, ekologicznych wycinek.

offices gallery space interior

Centrum znajduje się w kulturalnym sercu Wschodniego Harlemu i ma działać jako katalizator dla rozwoju kulturowego i ekonomicznego okolicznych społeczności.

Umieszczenie centrum w remizie jest nieprzypadkowe. Inicjatywa ta jest częścią szerszego projektu władz miasta, który skupia się na przekazywaniu nieużytkowanych już remiz organizacjom społecznym. Jedynym warunkiem jest zachowanie charakteru i wyglądu budynków.

Wszystkie elementy budynku o powierzchni 780 m2 zostały zachowane, jak było to tylko możliwe, w stanie zbliżonym do oryginalnego. Większość zmian dokonano z uwagi na nowe wymagania bezpieczeństwa.

gallery space interior gallery space interior

„Budynek oryginalnie został zbudowany, by służył lokalnej społeczności, zanim został opuszczony i stał się symbolem upadku. Teraz remiza została odnowiona i znowu służy ludziom”, mówi Ronzard Innocent, dyrektor zarządu projektów w Denham Wold. „Centrum łączy w sobie sztukę, kulturę i sprawiedliwość społeczną. Dzięki temu historia budynku zatacza pełne koło”.

gallery space interior gallery space interior

Aby uzyskać status LEED Gold, CCCADI skupia się na oszczędzaniu energii elektrycznej i wody oraz minimalizację produkcji odpadów. W łazienkach zamontowano oszczędne baterie, które pozwalają oszczędzić 37,2% wody. Energooszczędne ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja zużywa 36,1% mniej energii niż typowe analogiczne systemy.

Podczas modernizacji ponad 90% odpadów zostało poddane recyclingowi. Ponad 20% materiałów wykorzystanych w budynku jest pochodzenia regionalnego.

Dach zwieńczono materiałem o wysokim albedo, by zminimalizować nagrzewanie się wnętrza. Wyposażono go także w organiczne, zielone pokrycia, zwiększające powierzchnie biologicznie czynną.