Na Ukrainie powstanie trzecia, największa w Europie farma solarna

Koncern energetyczny DTEK, którym zarządza najbogatszy Ukrainiec – Rinat Achmetow, zdecydował się na realizację ważnej z perspektywy naszych wschodnich sąsiadów energetycznej inwestycji. Na mocy umowy podpisanej z chińską spółką CMEC, w okolicy miasta Nikopol, w południowo-wschodniej części Ukrainy zostanie wybudowana farma solarna o mocy 200MW. Taka moc jest wystarczająca, by znaleźć się w czołówce największych farm solarnych w Europie, tuż za francuskim Bordeaux oraz niemieckim Schipkau zlokalizowanym niedaleko polskiej granicy.

Koszt całej inwestycji zmieści się w 230 milionach euro. Prace budowlane zostaną rozpoczęte do końca kwietnia, a zakończyć mają się wraz z końcem roku. Szacuje się, że po uruchomieniu farmy solarnej rocznie generowanych będzie blisko 280 GWh energii elektrycznej. Finalizacja projektu jest na Ukrainie bardzo wyczekiwana, podobnie jak rozpoczęcie nowych „zielonych” inwestycji. Już od dłuższego czasu mówi się, że w okolicach dawnej elektrowni w Czarnobylu miałby powstać ogromnych rozmiarów kompleks solarny, który pomógłby w stabilizacji ukraińskiego sektora energetycznego.

Wszystkie inwestycje w zieloną energię mają przybliżyć Ukrainę do realizacji wyznaczonego sobie planu, który zakłada 25% udział energii odnawialnej w krajowym mikście energetycznym do 2025 roku. Jeżeli Ukraina podtrzyma swoje tempo realizacji projektów OZE, plan ten może urzeczywistnić się jeszcze szybciej.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.