Na Ukrainie powstanie trzecia, największa w Europie farma solarna
Koncern energetyczny DTEK, którym zarządza najbogatszy Ukrainiec – Rinat Achmetow, zdecydował się na realizację ważnej z perspektywy naszych wschodnich sąsiadów energetycznej inwestycji. Na mocy umowy podpisanej z chińską spółką CMEC, w okolicy miasta Nikopol, w południowo-wschodniej części Ukrainy zostanie wybudowana farma solarna o mocy 200MW. Taka moc jest wystarczająca, by znaleźć się w czołówce największych farm solarnych w Europie, tuż za francuskim Bordeaux oraz niemieckim Schipkau zlokalizowanym niedaleko polskiej granicy.

Koszt całej inwestycji zmieści się w 230 milionach euro. Prace budowlane zostaną rozpoczęte do końca kwietnia, a zakończyć mają się wraz z końcem roku. Szacuje się, że po uruchomieniu farmy solarnej rocznie generowanych będzie blisko 280 GWh energii elektrycznej. Finalizacja projektu jest na Ukrainie bardzo wyczekiwana, podobnie jak rozpoczęcie nowych „zielonych” inwestycji. Już od dłuższego czasu mówi się, że w okolicach dawnej elektrowni w Czarnobylu miałby powstać ogromnych rozmiarów kompleks solarny, który pomógłby w stabilizacji ukraińskiego sektora energetycznego.

Wszystkie inwestycje w zieloną energię mają przybliżyć Ukrainę do realizacji wyznaczonego sobie planu, który zakłada 25% udział energii odnawialnej w krajowym mikście energetycznym do 2025 roku. Jeżeli Ukraina podtrzyma swoje tempo realizacji projektów OZE, plan ten może urzeczywistnić się jeszcze szybciej.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać