Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Na urlop z psem. Jaki środek transportu wybrać?

Na urlop z psem. Jaki środek transportu wybrać?

Lato w pełni. Niedługo rozpocznie się sezon wakacyjnych wyjazdów. Przygotowaliśmy praktyczny poradnik dla właścicieli czworonogów. Jak podróżować z psem i co robić, aby zadbać o niego w trasie?

Podróżowanie z psem w aucie

Wakacje z psem będą niewątpliwie najbardziej komfortowe, jeśli wybierzemy się na nie samochodem. Możemy robić w dowolnym momencie przystanki, nie płacimy dodatkowej kwoty za przewóz psiaka, możemy przygotować mu wygodne posłanie, a zwierzęcy wielbiciele jazdy z głową za oknem, mogą w dowolnej chwili powąchać świat spoza auta. Jeśli piesek jest przyzwyczajony do odkrywania świata samochodem, chętnie wsiądzie do zaufanego miejsca. Warto rozważyć także zakup pasa bezpieczeństwa dla psa.

Pies w pociągu (PKP)

Pies podróżujący “swobodnie” w pociągu powinien mieć wykupiony bilet. Obecnie w pociągach ICC opłata za taki bilet jest zryczałtowana i wynosi 15,20 zł. Lepiej kupić bilety w kasie. Za bilet dla psa kupiony w wagonie zapłacimy dodatkową opłatę pokładową w wysokości 10 zł. Bezpłatnie przewieziesz zwierzaka, znajdującego się w transporterze lub otwartym koszu.

Reklama

Pamiętaj, że jeżeli współpodróżni zgłoszą sprzeciw z powodu umieszczenia w przedziale zwierzęcia, musisz zająć inne miejsce albo poprosić konduktora o jego wskazanie  – czytamy na stronie intercity.pl.

Rzadko zdarza się, że jakiś współpasażer wyraża niechęć do psa lub kota, ale zawsze warto brać pod uwagę taką okoliczność. Podczas długiej podróży zbawienne dla psiaka mogą być przesiadki lub postoje. Musimy mieć ze sobą książeczkę zdrowia z wykazem szczepień, choć rzadko kiedy ktoś o nią pyta. Aktualne warunki przewozu psa w PKP Intercity znajdziesz tutaj. Kolej ma jednak przewagę nad samochodem spalinowym – jest najbardziej ekologicznym publicznym środkiem transportu.

1 mobile1 baner
Reklama

Wycieczki pociągiem i autobusem w regionie

Przejazd z psem kolejką, autobusem czy tramwajem po mieście lub jego obrzeżach nie stanowi zazwyczaj trudności. Każdy przewoźnik posiada swój własny regulamin przewozu zwierząt, ale z reguły w autobusach komunikacji miejskiej psa przewieziemy za darmo. Przewoźnik wymaga od właściciela posiadania książeczki szczepień i/lub kagańca. 

W pociągach Polregio za przewóz psa zapłacimy 4,50 zł niezależnie od pokonywanego dystansu. Wyjątkiem będzie przejazd z psem przewodnikiem – on zawsze jeździ bezpłatnie. W przypadku spotkania konduktora, który kocha zwierzaki, jak my, nie zapłacimy ani grosza. Lecz jest to niepisana zasada. Podobnie jest w kolejach aglomeracyjnych – przejazd psa kosztuje około 4 złote. Mały piesek, którego trzymamy na rękach lub w specjalnym koszu – jedzie bez opłat.

Więcej informacji o podróży z psem w komunikacji miejskiej znajdziesz tutaj.

Zasady bezpieczeństwa w podróży z psem

Oto kilka wskazówek, dzięki którym przejedziesz daną trasę komfortowo i bezpiecznie:

  • w długą podróż z psem zabierz jego ulubiony koc, przysmaki i zabawki,
  • pamiętaj o zapasie wody i smaczkach,
  • miej przy sobie kaganiec w razie trudnej sytuacji,
  • rób przerwy, kiedy podróżujesz samochodem,
  • jeśli obserwujesz, że pies źle znosi jazdę samochodem – nie skazuj go na kilkugodzinną wyprawę, tylko stopniowo wydłużaj czas podróży, podaj naturalne środki na wymioty i zawroty głowy lub zrezygnuj z jazdy,
  • w pociągu i w autobusie kontroluj swojego pupila, bo może nerwowo zareagować na wiele nieznanych dla niego sytuacji,
  • rozważ, kto może głaskać Twojego psa i konsekwentnie tego pilnuj – zazwyczaj pies cieszy się z poświęconej mu uwagi, ale może być różnie,
  • obserwuj, czy współpasażerowie w masowym środku komunikacji, nie stają na łapę zwierzaka,
  • ogranicz stresujące bodźce – zajmij psa obserwacją świata przez szybę.

Podróż to dopiero początek. Kolejną kwestią jest sprawdzenie miejsc, do których można wejść z psem, a także rezerwacja noclegu. Ten temat przedstawimy w kolejnym odcinku naszego poradnika.

źródło: intercity.pl, piesnaurlopie.pl, fot. Amariei Mihai, Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.