„Na wdechu”, czyli pierwsza w Polsce gazeta o smogu

Zabierzowski Alarm Smogowy wydaje pierwszą w Polsce gazetę poświęconą tematowi walki o czyste powietrze. Publikacja powstała z myślą o seniorach, którzy mają utrudniony dostęp do internetu.

„Na wdechu” doczekało się jak dotąd trzech wydań. Najpierw miała być ulotka, ale materiału było tak dużo, że wystarczyło na złożenie gazety. Magazyn jest przeznaczony dla seniorów i osób, które z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do internetu lub nie mają konta na Facebooku – a to właśnie tam jest najwięcej aktualności związanych z walką o czyste powietrze. Najpierw artykuły o zgłaszaniu spalania odpadów i stanie jakości powietrza ukazywały się w lokalnym czasopiśmie, jednak dyrektor wydawnictwa odmówił kolejnych publikacji. Aktywiści postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i wydrukowali gazetę we własnym zakresie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pomysł wsparła dotacja z programu Nasze Powietrze-KAS. Magazyn ukazuje się nieregularnie w nakładzie 4000 egzemplarzy i kolportowany jest do skrzynek pocztowych przez wolontariuszy. Publikację można znaleźć też w zabierzowskich aptekach, sklepach, przychodniach i u fryzjera. W najnowszym numerze czytelnicy znajdą m.in. wywiad z jednym z mieszkańców gminy, który wymienił stary węglowy piec na gazowy.