Na Węgrzech zaprojektowano elektryczny skuter wodny

Inżynierowie z Węgier zaprojektowali i zbudowali prawdopodobnie pierwszy na świecie elektrycznych skuter wodny, całkowicie przyjazny dla środowiska. Prototyp jest obecnie testowany i będzie dostępny jeszcze w 2018 roku.

Skuter wodny o nazwie Narke jest zbudowany z użyciem wzmocnionego włókna węglowego, które gwarantuje lekkość i wytrzymałość konstrukcji. Pojazd wyposażono w chłodzony wodą trójfazowy silnik ansynchroniczny o mocy 45 kW. Szybkość maksymalna skutera jest ograniczona elektroniczne do 55 km/h. Po jednym ładowaniu można go użytkować przy standardowej jeździe przez 1,5 h. W ciągu 2 h można naładować 80% baterii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Skuter wyposażony jest w inteligentne wyświetlacze, ukryte narzędzia do cumowania oraz baterie, które można z łatwością wymienić w kilka minut.

Projektanci zapewniają na stronie, że „Narke różni się od tradycyjnych skuterów wodnych nie tylko swoją podstawową technologią, ale także reprezentuje nową erę z dźwiękiem i wyglądem. Electrojet jest wyjątkowo cichy, a jego konstrukcja skupia się na wyrafinowaniu i schludności”

Członkowie zespołu NARKE to doświadczeni projektanci łodzi elektrycznych i stoczniowców. W Balatonvilágos na Węgrzech firma planuje rozpocząć seryjną produkcję. Jeśli dojdzie ona do skutku, to projekt węgierski będzie pierwszym na świecie. Koncepcję elektrycznych skuterów wodnych przedstawiła też firma Nikola Motors ora Hyundai, ale do tej pory nie rozpoczęto produkcji.

Źródło: narke.com, electricvehiclesresearch.com, electrec.co