Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najbardziej zanieczyszczone miasta UE według WHO: Polska na czele listy

niebezpieczny smog

Najbardziej zanieczyszczone miasta UE według WHO: Polska na czele listy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po raz kolejny przedstawiła ranking europejskich miast, które posiadają najwyższy stopień zanieczyszczenia powietrza. Polska znalazła się w ścisłej czołówce stawki: spośród 50 ujętych w rankingu miast aż 36 znajduje się w naszym kraju. Powyższy wynik jest gorszy w porównaniu do pomiaru przeprowadzonego w 2016 r., kiedy w rankingu WHO znalazły się „tylko” 33 polskie miasta.

W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast UE znalazły się: Opoczno, Żywiec, Rybik, Pszczyna, Kraków, Nowa Ruda i Nowy Sącz. W skład kolejnej dziesiątki weszły Proszowice, Godów, Wodzisław Śląski, Pleszew, Bielsko Biała, Sucha Beskidzka, Rawa Mazowiecka oraz Jarosław.

Reklama

Pod względem zanieczyszczenie powietrza w krajach należących do Unii Europejskiej wyprzedzają nas tylko Bułgarzy, których dwa miasta – Vidin oraz Dimitrovgad – znalazły się na samym szczycie rankingu. Poziom szkodliwych substancji unoszących się w bułgarskim powietrzu sprawił, że aż 83% miast tego kraju przekroczyło normy emisji wyznaczone na rok 2020. W przypadku Polski było to 72%. Wątpliwą pociechą jest fakt, że w rankingu prym mogłaby wieść Turcja, której 90% miast przekracza normy. Choć geograficznie bliska, Turcja nie wchodzi w skład Unii Europejskiej, zatem nie mogła znaleźć się w badaniu WHO.

Interesująco przedstawia się ranking najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Prym w tej dziedzinie w dalszym ciągu wiodą Indie, których 15 miast znalazło się w gronie 20 najbardziej zanieczyszczonych. Warty odnotowania jest fakt, że w rankingu sukcesywnie spada miejsce Chin. Ma to związek z wprowadzonym przez Państwo Środka planem ekologicznym, który umożliwił zredukowanie zanieczyszczeń o 30%. Najlepszym przykładem takiego działania jest Pekin – do niedawna przodował w tym zestawieniu, obecnie nie znalazłby się nawet w pierwszej setce.

Co ciekawe, żadne z państw należących do Unii Europejskiej nie spełnia ustalonych przez WHO standardów czystości powietrza. Najbliżej osiągnięcia pozytywnego wyniku są kraje skandynawskie, takie jak Finlandia, Estonia i Szwecja, jednak nawet one przekraczają normy. Najczystszym miastem jest fińskie Muonio, gdzie poziom emisji PM2.5 wynosi średnio 2ug/m3.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.