ŚwiatOZE.pl

Portal Odnawialnych Źródeł Energii

Najbardziej zanieczyszczone miasta UE według WHO: Polska na czele listy

niebezpieczny smog

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po raz kolejny przedstawiła ranking europejskich miast, które posiadają najwyższy stopień zanieczyszczenia powietrza. Polska znalazła się w ścisłej czołówce stawki: spośród 50 ujętych w rankingu miast aż 36 znajduje się w naszym kraju. Powyższy wynik jest gorszy w porównaniu do pomiaru przeprowadzonego w 2016 r., kiedy w rankingu WHO znalazły się „tylko” 33 polskie miasta.

W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast UE znalazły się: Opoczno, Żywiec, Rybik, Pszczyna, Kraków, Nowa Ruda i Nowy Sącz. W skład kolejnej dziesiątki weszły Proszowice, Godów, Wodzisław Śląski, Pleszew, Bielsko Biała, Sucha Beskidzka, Rawa Mazowiecka oraz Jarosław.

Pod względem zanieczyszczenie powietrza w krajach należących do Unii Europejskiej wyprzedzają nas tylko Bułgarzy, których dwa miasta – Vidin oraz Dimitrovgad – znalazły się na samym szczycie rankingu. Poziom szkodliwych substancji unoszących się w bułgarskim powietrzu sprawił, że aż 83% miast tego kraju przekroczyło normy emisji wyznaczone na rok 2020. W przypadku Polski było to 72%. Wątpliwą pociechą jest fakt, że w rankingu prym mogłaby wieść Turcja, której 90% miast przekracza normy. Choć geograficznie bliska, Turcja nie wchodzi w skład Unii Europejskiej, zatem nie mogła znaleźć się w badaniu WHO.

Interesująco przedstawia się ranking najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Prym w tej dziedzinie w dalszym ciągu wiodą Indie, których 15 miast znalazło się w gronie 20 najbardziej zanieczyszczonych. Warty odnotowania jest fakt, że w rankingu sukcesywnie spada miejsce Chin. Ma to związek z wprowadzonym przez Państwo Środka planem ekologicznym, który umożliwił zredukowanie zanieczyszczeń o 30%. Najlepszym przykładem takiego działania jest Pekin – do niedawna przodował w tym zestawieniu, obecnie nie znalazłby się nawet w pierwszej setce.

Co ciekawe, żadne z państw należących do Unii Europejskiej nie spełnia ustalonych przez WHO standardów czystości powietrza. Najbliżej osiągnięcia pozytywnego wyniku są kraje skandynawskie, takie jak Finlandia, Estonia i Szwecja, jednak nawet one przekraczają normy. Najczystszym miastem jest fińskie Muonio, gdzie poziom emisji PM2.5 wynosi średnio 2ug/m3.

    1 komentarz

    1. Możemy winić za ten stan rzeczy tych co w 1990 roku zdecydowali o likwidacji programu budowy w Polsce elektrowni jądrowych (dwóch Żarnowca i Klempicza), bo efektem tego było oparcie wszystkiego na brudnych technologiach spalania węgla! Jeśli w energetyce rządzą grupy interesu, to tak się dzieje jak w Polsce właśnie!

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Tomaszów Mazowiecki zyskuje 13 mln zł na próbny odwiert geotermalny

Następny artykuł

Producent kotłów grzewczych wkracza na rynek autobusów elektrycznych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,
%d bloggers like this: