Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najdłuższy kabel na świecie (3800 km) doprowadzi prąd z Maroko do Wielkiej Brytanii. Pierwszy projekt tego typu

Najdłuższy kabel na świecie

Najdłuższy kabel na świecie (3800 km) doprowadzi prąd z Maroko do Wielkiej Brytanii. Pierwszy projekt tego typu

Najdłuższy kabel na świecie (Projekt Xlinks Morocco-UK Power) ma być nowym źródłem czystej energii dla Wielkiej Brytanii. Prąd z elektrowni słonecznych na Saharze popłynie przez prawie 4 tys. podmorskich połączeń elektrycznych.

Reklama

Najdłuższy kabel na świecie

Maroko położone jest w jednym z najbardziej nasłonecznionych regionów świata. Znajduje się tam największa na świecie elektrownia skoncentrowanej energii słonecznej, która wytwarza prąd dla 2 milionów Marokańczyków. Brytyjczycy zdają sobie sprawę z potencjału energii słonecznej Sahary i chcą, żeby prąd tam wytworzony popłynął do ich domów przez najdłuższy kabel na świecie.

Za wykonaniem tego ambitnego zadania stoi firma Xlinks. Na potrzeby projektu powstaną farmy słoneczne i wiatrowe (wraz z magazynami energii) o łącznej powierzchni 1500 km2. Energia dzięki nim wytworzona trafi do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem podmorskich kabli HVDC (wysokiego napięcia) o długości 3800 km. Połączenie ma zostać oddane do użytku już w 2027 roku.

Pierwszy projekt tego typu

Pierwszy w swoim rodzaju projekt będzie pozwalał na wygenerowanie aż 10,5 GW bezemisyjnego prądu ze słońca i wiatru. Zapewni to stabilne dostawy na poziomie 3,6 GW mocy, przez średnio 20 godzin dziennie. Do 2030 roku projekt ma gwarantować tanią i czystą energię dla ponad 7 milionów brytyjskich domów. Po ukończeniu inwestycja będzie w stanie zaspokoić 8% zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię elektryczną.

Kiedy krajowa produkcja energii odnawialnej na wyspach będzie spadać z powodu słabych wiatrów i krótkich okresów nasłonecznienia, nowe połączenie będzie dostarczać korzyści, które płyną z upałów w Maroku.

Energia dostarczana z Afryki ma być tanim źródłem dla Zjednoczonego Królestwa. Firma Xlinks, która odpowiada za nowe połączenie, szacuje że cena za prąd ma wynieść średnio jedynie 48 £/MWh. Dla porównania: eletrownia jądrowa Hinckley Point C w Wielkiej Brytanii oferuje uzgodnioną cenę na poziomie 92,50 £/MWh, a hurtowy obrót energią elektryczną wynosi obecnie nawet 168 £/MWh.

W naszym kraju też jesteśmy świadkami nietypowych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

źródło/zdj. główne – xlinks.com, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.