Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa alpejska elektrownia słoneczna w Szwajcarii wytwarza już pierwszą energię elektryczną

Największa alpejska elektrownia słoneczna w Szwajcarii wytwarza już pierwszą energię elektryczną

Pionierski projekt AlpinSolar osiągnął swój kamień milowy, po raz pierwszy generując prąd z elektrowni słonecznej położonej na wysokości 2500 m n.p.m., na zaporze Muttsee w Szwajcarii. Zobacz, dlaczego największa alpejska elektrownia słoneczna jest tak wyjątkowa!

Reklama

Największa alpejska elektrownia słoneczna

Zlokalizowana na ścianie zapory Muttsee, elektrowni szczytowo-pompowej Limmern, na wysokości 2500 m n.p.m., 2,2-megawatowa instalacja solarna będzie produkować rocznie około 3,3 miliona kilowatogodzin energii elektrycznej. O projekcie pisaliśmy już wcześniej w artykule:

Na ścianie zapory, która jest zorientowana na południe, zainstalowano około 5000 modułów solarnych. Dzięki alpejskiemu położeniu, elektrownia będzie dostarczać około 50 % swojej produkcji w półroczu zimowym.

AlpinSolar Volle Aufloesung 093
Farma słoneczna AlpinSolar w Szwajcarii, źródło: alpinsolar.ch

Zobacz krótki film z konstrukcji najwyższej farmy słonecznej w Alpach:

Budowę planowano zakończyć jesienią tego roku, ale zła pogoda i opóźnienia w globalnych łańcuchach dostaw spowolniły postęp prac.

Idealne warunki dla energii odnawialnej

Zimą w tym regionie można obserwować inwersje temperatur, które powstają w wyniku zetknięcia się dwóch warstw powietrza – z góry cieplejszej i lżejszej, a z dołu zimnej i wilgotnej. Jednak morze falujących mgieł osadza się na niższych wysokościach, a słońce wysoko w górach świeci wyjątkowo intensywnie.

Ponadto przy zaporze Muttsee nie ma żadnych szczytów stojących na drodze słońca, które mogłyby pochłaniać promienie. Każdy promień od wschodu do zachodu słońca świeci wprost na zaporę, co czyni to miejsce idealnym do montażu elektrowni fotowoltaicznej – zarówno latem, jak i zimą. Największa alpejska farma słoneczna wydaje się zatem świetnym pomysłem!

Farma AlpinSolar będzie w pełni operacyjna w sierpniu 2022 roku. Projekt jest kolejnym krokiem na drodze rozwoju OZE w Europie.

źródło: alpinsolar.ch, mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.