Największa europejska pływająca farma PV

Ruszyła budowa największej pływającej farmy fotowoltaicznej w Europie. Inwestycja powstaje w Wielkiej Brytanii na zbiorniku wodnym w miejscowości Hyde położonej na obrzeżach Manchesteru. Przyszła instalacja będzie złożona z około 12 000 paneli PV, których łączna moc wyniesie niemal 3 MW. Projekt wart jest 3,5 mln funtów.

Trwa budowa farmy fotowoltaicznej na zbiorniku wodnym Hyde. Planowane zakończenie ma nastąpić do końca tego roku. Dotrzymanie terminu jest o tyle ważne, że sprzedaż energii z instalacji uruchomionych w tym roku objęte są wyższymi stawkami, na poziomie ok. 0,06 GBP/kWh. Od przyszłego roku natomiast, tego typu instalacje mają korzystać już z mniejszych dopłat na poziomie około 0,01 GBP/kWh.

Powstająca farma będzie złożona z około 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 MW, koszt ma wynieść 3,5 mln funtów. Całkowita powierzchnia farmy to 45,5 tys. metrów kwadratowych. Za realizację odpowiedzialne jest największe brytyjskie przedsiębiorstwo wodno-ściekowe, które dzięki uruchomieniu produkcji energii słonecznej chce obniżyć swoje koszty funkcjonowania. Energia z PV ma zaspokoić zapotrzebowania na energię lokalnej infrastruktury wodno-ściekowej w jednej trzeciej. Szacowany przez United Utilities roczny uzysk energii z instalacji to 2,7 GWh energii elektrycznej.