Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa farma wiatrowa w Norwegii zasili infrastrukturę Google

Google będzie korzystać wyłącznie z odnawialnych źródeł energii

Największa farma wiatrowa w Norwegii zasili infrastrukturę Google

Holding Alphabet poinformował, że nowa farma wiatrowa w Norwegii rozpocznie dostarczanie energii elektrycznej dla giganta Google już na początku września br. Instalacja wiatrowa Tellenes będzie produkować 160 MW mocy co czyni ją największą tego typu farmą w Norwegii.

B1
Reklama

W poprzednim roku przedstawiciele Google sygnowali umowę na zakup 100-procent energii z Tellenes dla swoich centrów danych w Finlandii, Belgii, Irlandii i Holandii. Zephyr, firma konstruująca farmę wiatrową, poinformowała, iż instalacja ma być uruchomiona jeszcze w czerwcu br. – Google nie będzie natychmiast utrzymywać dostaw. Ma on ekskluzywny kontrakt na 12 lat i zacznie pozyskiwać energię elektryczną w określonym momencie po operacjach handlowych – wyjaśnił dyrektor generalny Zephyr, Olav Rommetviet.

Inne koncerny informatyczne także wykazały zainteresowanie wykorzystaniem energii odnawialnych w swojej działalności. Dla przykładu Microsoft  ogłosił w listopadzie 2016 roku, że centra przetwarzania danych w Cheyenne i Wyoming będą polegać tylko na energii wiatrowej. Promocja energii odnawialnej przez światowe koncerny jest już dziś normą w świecie biznesu. Rządy poszczególnych państw zapewniają – jak czytamy na stronie TASS – cięcia podatkowe dla spółek, które podejmują inicjatywy energetyczne oraz dostosowują się do globalnych wysiłków na rzecz rozwoju „czystej energii”. Według danych agencji Bloomberg z listopada 2016 roku, 50 największych korporacji w celu spełnienia swoich zobowiązań rozwojów OZE muszą podpisać do 2025 roku umowy na dostawy 17,4 GW energii.

Reklama

Google będzie korzystać wyłącznie z odnawialnych źródeł energii!

Źródła: [1], [2], 3, 4

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.