Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największe mokradło na świecie zagrożone?

Największe mokradło na świecie zagrożone?

Pantanal to największy na świecie obszar bagienny. Jego powierzchnia liczy niewiele mniej niż Białorusi. To niezwykłe miejsce, pełne bioróżnorodności, bogactwa gatunków zwierząt i roślin. Niestety jego los stanął pod znakiem zapytania – czego obawiają się naukowcy?

Reklama

To największe bagno świata

Pantanal to największy na świecie obszar bagienny, usytuowany w Ameryce Południowej, głównie na terytorium Brazylii, ale sięgający również do Boliwii i Paragwaju. Jest to region znany z wyjątkowej różnorodności biologicznej, w tym ogromnej liczby gatunków ptaków, ryb, ssaków i roślin.

Zwierzęta

Różne wyliczenia wskazują na to, że na tym niezwykłym terenie żyje swobodnie ponad 650 gatunków ptaków. Czyni go to jednym z najbogatszych pod tym względem siedlisk na świecie, a przy tym rajem dla ornitologów i miłośników przyrody. Jednymi z najbardziej charakterystycznych gatunków ptaków, jakie można tam ujrzeć, są: tukan wielki, kondor królewski oraz modroara hiacyntowa, największa latająca papuga. Przedstawiamy je na zdjęciach poniżej. 

Jeśli chodzi o ssaki, jednymi z najbardziej charakterystycznych mieszkańców Pantanalu są: jaguar – największy kot obu Ameryk, kapibara, czyli największy gryzoń świata, kajman oraz wydra olbrzymia.

Roślinność

Szacuje się, że to największe bagno świata zajmuje ok. 150 000 – 195 000 km². Dla porównania – powierzchnia sąsiadującej z Polską Białorusi wynosi nieco ponad 207 000 km2. Tę wyjątkową równinę kształtują dwie pory: deszczowa (trwająca latem) oraz sucha (trwająca od października do marca). 

W porze suchej na obszarze Pantanalu dominuje roślinność trawiasta. Kiedy jednak nadchodzi pora deszczowa, podczas której spora część jego terytorium jest zalewana, rozwijają się tam rośliny wodne i półwodne. 

Fot Valdemir Cunha familytripmagazine.com
Fot Valdemir Cunha, familytripmagazine.com

To, co potrafi wzbudzić szczególny podziw, to obecność lasu galeriowego – wilgotnego lasu porastającego doliny rzeczne. Jego widok zadziwia, bowiem przypomina ogromny korytarz utworzony z żywych drzew.

Dlaczego potrzebujemy bagien i mokradeł? 

Obszary rodzaju mokradeł pełnią nieocenioną rolę w środowisku. Biorą udział w regulacji lokalnego klimatu i cyklu wodnego – działają niczym gigantyczne gąbki, które zatrzymują wodę. Między innymi pochłaniają ją w okresach ulew, dzięki czemu łagodzą ryzyko zatopień i powodzi. 

Wchłoniętą wodę naturalnie filtrują z zanieczyszczeń, znacznie poprawiając jej jakość, usuwając toksyny i osady. Magazynują także dwutlenek węgla pochodzący ze środowiska, pomagając walczyć ze zmianami klimatu. Z kolei ich usytuowanie bliskie brzegu chroni i pomaga w zachowaniu linii brzegowej w trakcie silnych fal, wiatru, huraganów lub tsunami. 

Czy Pantanal jest zagrożony?

W ciągu ostatnich miesięcy na popularności ponownie zyskał projekt Hidrovia Paragwaj-Paraná. To plan pięciu krajów dorzecza La Plata, których celem jest przekształcenie rzek w kanał żeglugowy. Jak czytamy na stronie sciencedirect.com, jego zbudowanie ma ułatwić przewóz towarów – transport zbóż, cukru, cementu, żelaza i manganu z obszarów produkcyjnych w Brazylii, Paragwaju i Boliwii do portów oceanicznych. 

Naukowcy, którzy na wspomnianej stronie internetowej umieścili sporządzony przez siebie artykuł naukowy ostrzegają przed wdrożeniem planu Hidrovia w życie. Przewidują, że może to wywołać zbyt wielkie, a być może nieodwracalne konsekwencje dla środowiska – zwłaszcza cudu natury, jakim jest Pantanal. 

– Te zmiany w korytach rzek spowodowałyby odłączenie rzeki od równiny zalewowej, skróciłyby okres powodzi i zmniejszyłyby obszar terenów podmokłych, powodując poważną degradację wyjątkowej w skali światowej różnorodności biologicznej i kulturowej Pantanalu. – czytamy na sciencedirect.com.

Los Hidrovii pozostaje nieprzesądzony. Czy projekt wejdzie w życie, czy jednak legnie w gruzach historii? Poza aspektami ekologicznymi, krytycy pomysłu wskazują na nieopłacalność inwestycji. Z kolei organizacje prośrodowiskowe przygotowują się do wznowienia kampanii mających na celu powstrzymanie – w ich ocenie – szkodliwego projektu. 

Innym czynnikiem osłabiającym piękny teren największego bagna świata są skutki zmian klimatu. A te, chociażby w 2022 roku wywołały olbrzymi pożar, który strawił kilka milionów hektarów cennych lasów. Niestety, pokonanie tego czynnika nie przyjdzie nam prędko, lecz stanowi wyzwanie na lata w stosunku do całego świata.

Źródła: sciencedirect.com, naturebasedsolutionsinitiative.org, nationalgeographic.com

Fot.: Valdemir Cunha, familytripmagazine.com; Hans, pixabay; reidparkzoo.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.