Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mordercza powódź w Brazylii. Takiego zjawiska nie było od 80 lat

Mordercza powódź w Brazylii. Takiego zjawiska nie było od 80 lat

155 tysięcy osób pozbawionych dachu nad głową, 136 zaginęło, a 107 poniosło śmierć – to bilans tragicznych strat spowodowanych największą od 80 lat powodzią, która nawiedziła Brazylię. Dramatyczne statystyki nadal rosną. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Szokujące wiadomości z Ameryki Południowej

Południowa Brazylia zmaga się z falą olbrzymich powodzi, spowodowanych przez ulewne deszcze oraz wylewy głównych rzek w stanie Rio Grande do Sul (stan graniczący z Urugwajem i Argentyną).

W ciągu kilku ostatnich dni internet obiegły szokujące nagrania przedstawiające zalane domy, drogi oraz ludzi w trakcie masowych ewakuacji. Wiemy, że ponad 150 tysięcy z nich utraciło dach nad głową. 

Powodzie zniszczyły miejską infrastrukturę, w tym mosty, a w niektórych regionach zaczyna brakować żywności – to przez utrudniony wjazd do miast, w tym liczącej 3 miliony mieszkańców stolicy stanu – Porto Alegre, i plądrowanie sklepów spożywczych. 

mapa Brazylia
Fot.: maps.google.pl

Utrudnione akcje ratunkowe

Obrona cywilna Brazylii donosi, że powódź dotknęła aż 417 z 497 miast Rio Grande do Sul. Południową część stanu nadal obejmuje stopień wysokiego zagrożenia. Ponadto nieobliczalne ulewy utrudniają przeprowadzenie akcji ratunkowych. Jedną z nich, w środę, ratownicy musieli przerwać ze względu na zbyt niebezpieczne warunki pogodowe.

Do dramatycznej sytuacji w państwie odniósł się także prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva, który określił obecne wydarzenia mianem “niewyobrażalnej dotąd tragedii klimatycznej”, która nawiedziła największy kraj Ameryki Południowej. Zaprezentował też przerażające statystyki uwzględniające ponad 130 osób zaginionych, około 100 zmarłych i ponad 150 tysięcy obywateli, którzy utracili dach nad głową.

Poniżej zamieszczamy film ukazujący aktualną sytuację w Brazylii.

Przyczyny katastrofy

Nie budzi wątpliwości przyczyna wystąpienia zjawiska ogromnych ulew w kraju Ameryki Południowej. Nie raz był on zmuszony do radzenia sobie z konsekwencjami zmian klimatu.

W drugiej połowie marca tego roku pisaliśmy o rekordowo wysokiej temperaturze odczuwalnej Rio de Janeiro, drugim największym mieście Brazylii. Wówczas stacja pomiarowa Guaratiba wskazała aż 60,1 stopni Celsjusza (szczególnie podkreślamy, że mowa o temperaturze odczuwalnej). Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Ponad 62 stopnie Celsjusza – tyle w niedzielę wyniosła temperatura w Brazylii!

Z kolei region, który zaatakowały olbrzymie ulewy, jest szczególnie narażony na występowanie tego typu anomalii, ze względu na swoje położenie. Klimatolog Francisco Eliseu Aquino, w udzielonym agencji AFP komentarzu zwrócił uwagę na to, że Rio Grande do Sul jest miejscem, w którym stykają się masy tropikalnego oraz polarnego powietrza. Interakcje pomiędzy nimi nasiliły się z powodu zmian klimatycznych. Dodatkowym czynnikiem zaostrzającym był słabnący, lecz nadal obecny El Niño.

Fot.Carlos MacedoBloombergGetty Images
Fot.Carlos Macedo,Bloomberg,Getty Images

Źródła: bbc.com, reuters.com, tvn24.pl
Fot: Carlos Macedo,Bloomberg,Getty Images; canva.com/gettyimagespro

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.