1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Globalna seria rekordowych temperatur trwa. Najgorętszy kwiecień w historii

Globalna seria rekordowych temperatur trwa. Najgorętszy kwiecień w historii

Usługa Copernicus Climate Change Service (C3S) realizowana przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody pozwoliła nam na zdobycie najnowszych informacji o minionym miesiącu. Okazuje się, że kwiecień 2024 był globalnie najcieplejszy w historii pomiarów, ze średnią temperaturą powietrza ERA5 wynoszącą 15,03°C, czyli o 0,67°C powyżej średniej dla kwietnia z lat 1991-2020 i o 0,14°C powyżej poprzedniego rekordu ustanowionego w kwietniu 2016 roku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kolejny rekord temperatury pobity

Kwiecień 2024 to jedenasty miesiąc z rzędu, który pobił rekord temperatury według danych ERA5. Podobna seria rekordów temperatur miała miejsce w latach 2015/2016. 

W porównaniu do szacunkowej średniej temperatur tego miesiąca w okresie przedindustrialnym w latach 1850-1900, tegoroczny kwiecień był o 1,58°C cieplejszy.

Naukowcy alarmują, że średnia temperatura globalna za ostatnie 12 miesięcy (maj 2023 – kwiecień 2024) jest najwyższą w historii – o 0,73°C powyżej średniej z lat 1991-2020 i 1,61°C powyżej średniej przedindustrialnej z lat 1850-1900. Rodzi to poważne konsekwencje i zagrożenia, o czym wspomnimy poniżej.

Fot. ERA5
Źródło: ERA5

Powyższa grafika przedstawia miesięczne globalne anomalie temperatury powietrza nad powierzchnią ziemi (°C) w stosunku do wartości z lat 1850-1900 przedstawione na osi czasu dla każdego roku od stycznia 1940 do kwietnia 2024. Rok 2024 został przedstawiony grubą żółtą linią, a rok 2023 grubą czerwoną linią. Wszystkie pozostałe lata zostały przedstawione cienkimi liniami i odcieniami według dekady, od niebieskiego (lata 40.) do ceglastoczerwonego (lata 20. XXI wieku). Przerywane linie poziome wyznaczają odniesienie do lat 1850–1900 i 1,5°C oraz 2°C powyżej tego pułapu.

Drugi najcieplejszy kwiecień w historii Europy

Ubiegły miesiąc był drugim najcieplejszym kwietniem w historii Europy – to za sprawą średniej temperatury, która na Starym Kontynencie wyniosła 1,49°C powyżej średniej dla tego miesiąca z lat 1991-2020.

Temperatury były wyższe niż średnia w regionach wschodniej Europy. Skandynawia i Islandia zanotowały z kolei temperatury poniżej średniej. 

Poza Europą temperatury przekraczały średnią w północnej i północno-wschodniej części Ameryki Północnej, Grenlandii, wschodniej Azji, na obszarze północno-zachodnim na Bliskim Wschodzie, w częściach Ameryki Południowej oraz większości Afryki.

Poniższa grafika prezentuje anomalie temperatury powietrza przy powierzchni ziemi dla kwietnia 2024 w stosunku do średniej marcowej z lat 1991-2020.

Fot. Copernicus
Źródło: ERA5

Prognozy na przyszłość

Czy temperatury na świecie będą nadal rosły? Eksperci są zdania, że jest to nieubłagane.

– El Niño osiągnęło szczyt na początku roku. Temperatury powierzchni morza na wschodnio-równikowym Pacyfiku obecnie wracają do warunków neutralnych. Jednak, podczas gdy wahania temperatury związane z cyklami naturalnymi, takimi jak El Niño, pojawiają się i znikają, dodatkowa energia uwięziona w oceanach i atmosferze w wyniku rosnącego stężenia gazów cieplarnianych będzie nadal kierować globalną temperaturę w stronę nowych rekordów – komentuje Carlo Buontempo, dyrektor Copernicus Climate Change Service (C3S).

Drastyczne skutki zmian klimatu

O skutkach, które niosą za sobą postępujące zmiany klimatyczne, wspominaliśmy między innymi tu: Fala susz i pożarów na świecie, a zmiany klimatu, nawiązując do skrajnych warunków atmosferycznych obserwowanych z początkiem 2024 roku na świecie. 

Również raport Copernicusa punktuje wyjątkowe zjawiska, z jakimi mierzyły się kraje. Wkwietniu 2024 mieliśmy do czynienia z licznymi suszami na południu Europy– we wschodniej Hiszpanii, we Włoszech, w zachodnich Bałkanach, Turcji, Ukrainie i południowej Rosji.

Warunki bardziej suche niż przeciętnie zaobserwowano także na obszarach północnego Meksyku, wokół Morza Kaspijskiego, na Wyżynie Tybetańskiej i w Australii. 

W regionach środkowej, wschodniej i południowej Ameryki Północnej, w Azji Centralnej, krajach Zatoki Perskiej, najbardziej wysuniętej na wschód Azji, wschodniej Australii i południowej Brazylii mieliśmy z kolei do czynienia z obfitymi opadami deszczu (ponad normę), często prowadzącymi do powodzi. 

Źródła: informacja prasowa Climate Change Service

Fot.: olegnik/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.