Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

AI pomoże chronić roślinność torfowisk

AI pomoże chronić roślinność torfowisk

Badacze odnajdują coraz więcej zastosowań nowych technologii dla dziedziny ochrony środowiska. Tym razem dokonali tego Polacy, a ich badania mogą przyczynić się do skuteczniejszego ratowania torfowisk. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Algorytmy i systemy satelitarne

Okazuje się, że algorytmy sztucznej inteligencji, korzystające ze zdjęć satelitarnych, mogą skutecznie wykrywać choroby roślinności torfowisk. Dzięki modelowaniu fluorescencji chlorofilu roślinności torfowisk można skutecznie mapować obszary występowania, m.in. rdzy traw.

Autorami badań na ten temat są dr Maciej Bartold i Marcin Kluczek z Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii, którzy swoje wyniki przedstawili w czasopiśmie Ecological Informatics.

– Fluorescencja chlorofilu to zjawisko, w którym chlorofil – jako zielony pigment roślinny odpowiedzialny za fotosyntezę – emituje światło po zaabsorbowaniu (wchłonięciu) energii świetlnej. W tym procesie tylko część energii jest wykorzystana do fotosyntezy; część jest wypromieniowywana jako światło o innej długości fali, zwykle przesunięte w zakresie czerwieni – opisali badacze.

Z kolei zmiany we fluorescencji są sygnałem stresu roślinności. Ich powodem może być susza, zanieczyszczenie lub choroba. Korzystanie z map satelitarnych pomaga objąć monitoringiem duży obszar torfowiska i podjąć odpowiednie działania. 

Dlaczego odkrycie jest dla nas ważne?

Wiele krajów stara się uratować lub odbudować utracone torfowiska. W Irlandii do czasów rewolucji przemysłowej niemal jedną piątą terenów pokrywały mokradła. Niestety ogromna eksploatacja, przekształcanie ich pod uprawy oraz wykorzystywanie torfu jako paliwa energetycznego doprowadziły do zniszczenia przeważającej części torfowisk na “zielonej wyspie”. 

Mokradła pokrywają zaledwie 3% powierzchni Ziemi, ale mają ogromny udział w magazynowaniu dwutlenku węgla, chodzi o 25-30% światowego CO2. W celu ratowania tak cennych terenów stosuje się m.in. nawadniania, które pomagają utrzymać optymalne warunki dla tworzenia się nowych torfowisk. 

– Gdy torfowiska są odpowiednio uwodnione, procesy rozkładu są powolne, co sprzyja gromadzeniu się torfu, czyli organicznej materii pochodzenia roślinnego i wiąże znaczną ilość dwutlenku węgla. Niestety, osuszanie torfowisk w ostatnich dekadach doprowadziło do przyspieszenia tych procesów, co spowodowało uwolnienie zgromadzonego węgla w postaci dwutlenku węgla, co z kolei przyczynia się do zmian klimatycznych – podkreślił Marcin Kluczek, specjalista w Centrum Teledetekcji.

Badania Polaków z pewnością przyczynią się do poprawy przeżywalności aktualnych mokradeł, które w skali globu są siedliskiem dla ponad 10 000 gatunków roślin, 12 000 gatunków zwierząt i 1000 gatunków porostów

Źródło: naukawpolsce.pl, miesiecznik-wobec.pl

Fot: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.