Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największy na świecie magazyn energii odnawialnej – wielkie solne groty z zielonym wodorem

Największy na świecie magazyn energii odnawialnej - wielkie solne groty z zielonym wodorem

Największy na świecie magazyn energii odnawialnej – wielkie solne groty z zielonym wodorem

Departament Energii Stanów Zjednoczonych udzielił pożyczki w wysokości pół miliarda dolarów na budowę największego na świecie zielonego centrum wodorowego w stanie Utah. Podziemny magazyn ma mieć pojemność 300 GWh.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Największy podziemny magazyn wodoru

Departament Energii USA udzielił pierwszej od dziesięciu lat pożyczki na projekt dotyczący energii odnawialnej. Budową hubu wodorowego o wartości 504,4 mln $ zajmą się firmy Mitsubishi Power Americas i Magnum Development.

Zielony wodór będzie przechowywany w dwóch ogromnych solnych grotach, unikalnych strukturach geologicznych występujących w stanie Utah. Wodór będzie magazynowany w dwóch ogromnych solnych kawernach [przyp.red.: pusta przestrzeń w skałach, powstała w wyniku naturalnych procesów], z których każda ma pojemność 150 GWh (5500 ton). Zmagazynowany wodór pozwoli na wytworzenie ponad 300 GWh czystej energii.

Rozmiary solnych grot umożliwią magazynowanie nadwyżek energii odnawialnej wytwarzanej wiosną, gdy zapotrzebowanie na energię jest niższe i wykorzystanie jej do produkcji energii latem, gdy zapotrzebowanie jest większe.

– Jedna solna grota może zmagazynować tyle energii, ile 80 tys. kontenerów transportowych z bateriami litowo-jonowym, lub równowartość zapotrzebowania na energię dla całej Kalifornii przez miesiącczytamy na stronie projektu. 

Skąd pozyskiwany będzie wodór i do czego zostanie wykorzystany?

Pierwszy taki projekt w historii

Hub wodorowy został zaprojektowany, aby w początkowej fazie działania produkował nawet 100 ton metrycznych zielonego wodoru dziennie w procesie elektrolizy. Służyć ma do tego ponad 220 MW energii odnawialnej pochodzącej z fotowoltaiki, geotermii, farm wiatrowych i elektrowni wodnych. Hub wodorowy Advanced Clean Energy Storage ma niemal podwoić całą dostępną obecnie na świecie moc elektrolizy. 

Zmagazynowany zielony wodór zostanie wykorzystany do wytwarzania energii elektrycznej przez sąsiednią elektrownię gazową z turbiną wodorową o mocy 840 MW. 

Elektrownia gazowa z turbiną wodorową o mocy 840 MW od 2025 roku będzie działać na mieszance 30% zielonego wodoru i 70% gazu ziemnego, a do 2045 roku udział zielonego wodoru będzie stopniowo zwiększany do 100%  – czytamy na stronie projektu. 

advanced clean energy storage03 768x459 1
Schemat działania hubu energetycznego, źródło: aces-delta.com

Jak projekt wpłynie na gospodarkę Stanów Zjednoczonych i dlaczego warto rozwijać technologie wodorowe?

USA wodorowym liderem?

Lokalizacja hubu energetycznego w stanie Utah daje potencjał na zintegrowanie obiektu z siecią energetyczną zachodnich stanów USA i międzystanowym systemem przesyłu gazu. Advanced Clean Energy Storage dostarczy zieloną energię dla sektorów energetycznego, przemysłowego i transportowego w zachodniej części USA. 

Salt Like City, stolica stanu Utah.

Inwestycja ma stworzyć nowe miejsca pracy i zapewnić dochody dla hrabstwa Millard w stanie Utah.

Magnum Development cieszy się synergiczną relacją z miastem Delta i hrabstwem Millard od 2008 roku. Tantiemy wypłacane z naszej działalności trafią do naszego partnera w zakresie nieruchomości, Utah School and Institutional Trust Lands Administration, w celu zapewnienia finansowania systemu edukacyjnego Utah.

W ciągu najbliższych trzech dekad znaczne podatki i opłaty licencyjne będą wpływać do budżetu już z początkowej fazy rozwoju technologii wytwarzania ekologicznego wodoru w naszym zakładziepowiedział Craig Broussard, dyrektor generalny Magnum Development i ACES Delta.

Zielony wodór można wytwarzać w sposób zrównoważony dla środowiska, wykorzystując energię słoneczną do jego ekstrakcji z wody. Spalanie wodoru nie emituje dwutlenku węgla, więc nie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Wodór może być wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej w systemach ogniw paliwowych lub jako zwykłe paliwo użyteczne w procesach spalania. Jest doskonałym paliwem, ponieważ jest lekki i wydajny.

Czy jednak można mieć pewność, że projekt będzie tak ekologiczny, jak opisują go twórcy pomysłu?

Wątpliwości związane z inwestycją

Firmy odpowiedzialne za projekt nie wskazują na potencjalne skażenie środowiska i erozję gleby wywołanej składowaniem zielonego wodoru. Krytycy wskazują także na fakt, że  turbiny hubie wodorowym jeszcze przez długi czas zasilane będą także gazem.

Projekt daje jednak  nadzieję na renesans ekonomiczny małego górniczego miasta w Utah, które uzależnione było od gospodarki węglowej.

źródło i zdjęcia: aces-delta.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.