Największy na świecie statek hybrydowy typu plug-in może przewieźć 2000 pasażerów

Największy na świecie statek z napędem spalinowo-elektrycznym został dostarczony przez stocznię Ulstein do norweskiej żeglugi Color Line. Dziewiczy rejs zaplanowany jest na 9 sierpnia z Sandefjord do Strømstad.

Statek o długości 160 metrów i szerokości 27 metrów statek może przewieźć 2000 pasażerów i 500 samochodów. Akumulatory o pojemności 5 MWh ważą 65 ton. W celu ich naładowania przy nabrzeżu w Sandefjord zbudowano urządzenie do szybkiego ładowania. Według firmy żeglugowej, baterie mogą być ładowane w ciągu godziny. W celu usprawnienia napędu i poprawy efektywności energetycznej, oprócz baterii wbudowano również akumulator ciepła, który pochłania ciepło odpadowe z silników – dzięki czemu ciepło może być wykorzystane w innym miejscu na statku bez potrzeby dodatkowej energii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

System plug-in pozwala na ograniczenie emisji szkodliwych gazów, związków azotu i siarki do atmosfery podczas wpływania i wypływania z portu

Budowa największego na świecie hybrydowego statku podłączonego do sieci jest zgodna ze strategią firmy, która dotyczy zrównoważonego i przyjaznego rozwiązania dla  środowiska i norweskiej żeglugi – powiedział Trond Kleivdal, dyrektor generalny Color Line.