Fortum instaluje największy system przechowywania energii w Skandynawii

Fińska spółka Fortum zajmująca się produkcją prądu z OZE zainstalowała właśnie w Järvenpää największy w Skandynawii system przechowywania energii elektrycznej. Instalacja powstała przy elektrowni biomasowej niedaleko Helsinek.

Jak podaje Fortum system akumulatorów litowo-jonowych zainstalowany w Järvenpää posiada moc 2 MW i pojemność 1 MWh. Całą inwestycja kosztowała 1,6 miliona euro, jednakże 30% tej kwoty pokryło państwo fińskie w ramach dofinansowania ekologicznych źródeł energii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Instalacja składa się z 6600 ogniw litowo-jonowych połączonych są w sekcje tak, że instalacja może elastycznie odpowiadać zarówno na zmiany poboru w czasie sekund jak i minut. Dodatkowo system przechowywania energii pozwala na regulacje częstotliwości sieci, co jeszcze poprawia jej stabilność.

Tego rodzaju systemy przechowywania energii są bardzo potrzebne w Finlandii z uwagi na zwiększający się udział mniej stabilnych, również odnawialnych źródeł energii, takich jak systemy solarne czy wiatrowe w miksie energetycznym.

Jak podaje Fortum w maju tego roku Spółka chce zainstalować podobny system przy elektrociepłowni w Suomenoja w Espoo, drugim największym mieście Finlandii.