Najwyższa turbina wiatrowa na świecie stanęła w Niemczech

Niemcy to jedno z państw, które w energetyce wiatrowej dostrzega duży potencjał. Z roku na rok u naszych zachodnich sąsiadów przybywa farm wiatrowych, co sprzyja stopniowemu przechodzeniu na energię odnawialną. To obecnie trzeci kraj (za Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi) pod względem przyłączanej mocy z turbin wiatrowych w skali roku. Niemcy mogą pochwalić się również innymi osiągnięciami; jednym z nich jest wybudowanie najwyższej turbiny wiatrowej na świecie.

Wspomniana turbina wchodzi w skład farmy wiatrowej wybudowanej w mieście Gaildorf niedaleko Stuttgartu. Ma ona imponującą wysokość 264,5 m od podstawy do krańca łopatki. Pozostałe trzy turbiny wiatrowe, wchodzące w skład farmy, mają „tylko” 155 metra. Całość ma przyczynić się do wygenerowania potrzebnej energii dla około tysiąca gospodarstw domowych. Co ważne, zwiększanie wysokości turbin wiatrowych nie ma na celu wyłącznie bicie rekordów. Większa wysokość to również lepsze rezultaty z uwagi na większą oraz mniej zmienną prędkość wiatru.

Powyższa farma wiatrowa cechuje się jeszcze jedną ciekawą rzeczą. Jest ona wyposażona w system magazynowania energii, który opiera się na zainstalowanych w turbinach zbiornikach wodnych – kiedy wiatraki nie są wystarczająco efektywne by sprostać zapotrzebowaniu, woda jest zwalniania ze zbiorników, co pozwala uzyskać większą moc. W przypadku produkcji nadwyżki, woda jest wpompowana do zbiornika. Wykorzystanie zbiorników można porównać do zasady działania elektrowni szczytowo-pompowej.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Fortum na szczycie listy wsparcia finansowego władz Estonii w sektorze OZE

Następny artykuł

Co się dzieje z polskim węglem?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,
  • yara mila complex olx
  • yara najnowsze ogłoszenia na rolnicze maszyny produkty giełda zwierząt części do maszyn rolniczych rolne wyprzedaż nawóz uniwersalny mila complex kg rolnictwo