Naomi Seibt – 19-letnia anty-Greta z Niemiec

Media na całym świecie zwróciły uwagę na nową twarz amerykańskiego konserwatywno-liberalnego think-tanku. Mowa o 19-letniej Naomi Seibt z Niemiec. Naomi ma przekonywać do poglądu negującego zmiany klimatyczne. Dlatego też nazywana jest anty-Gretą. Ostatnio pod jej domem Antifa zamówiła karawan pogrzebowy.

Jest fantastycznym głosem dla wolnych rynków i realizmu klimatycznego – mówi James Taylor, dyrektor ośrodka ds. polityki klimatu i środowiska przy Instytucie Heartland – wolnościowego think-tanku z Chicago. Instytut obecnie współpracuje z nią w ramach kampanii, której celem jest zanegowanie twierdzeń o wpływie człowieka na zmiany klimatyczne.

Lobby denialistów

Relacja Instytutu z Naomi rozpoczęła się w grudniu 2019 r., podczas szczytu klimatycznego w Madrycie. Wtedy do Taylora dotarli tajni dziennikarze śledczy z redakcji CORRECTIV. Dzięki dokonanej przez nich prowokacji, Amerykanin wyjawił im, że Instytut otrzymał pół miliona euro na nową kampanię przeciwną do polityki proklimatycznej. W pomyśle uwzględniono także rolę Naomi. Nie wiadomo, kto faktycznie przeznaczył fundusze. Pośrednikiem jest Donors Trust – organizacja odpowiadająca za przepływ pieniędzy z zachowaniem anonimowości darczyńców. Panuje jednak przekonanie, że z ich usług korzystają organizacje prawicowe, konserwatywne i korporacje, w tym koncerny paliwowe. 

Naomi – vlogerka z alternatywnymi przekonaniami

W tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych Naomi pojawi się na konferencji CPAC, na którą mają zjechać się działacze ze środowisk prawego skrzydła. Od kilku lat jest sceptyczna wobec dominujących poglądów w Niemczech oraz polityki swojego państwa. Jej nastawienie, co do postrzegania zmian klimatycznych, jest reakcją na “Fridays for Future”, które zaczęły się dzięki pierwszemu protestowi Grety Thunberg pod szwedzkim parlamentem. Dziś tysiące młodych na całym świecie protestuje w sprawie ochrony klimatu. Swoje filmy młoda Niemka zaczyna powitaniem “Cześć, myślący inaczej”. Sama mówi o sobie, że jest libertarianką.

Naomi: “osobiście wolę miano klimatycznej realistki”


W powszechnej dyskusji Greta i Naomi są porównywane – pierwsza bije na alarm o katastrofie klimatycznej i nawołuje do radykalnych działań, druga wyraża swoje powątpiewanie i nawołuje do merytorycznej dyskusji oraz dokładnych badań naukowych.

Szwedzka aktywistka jeszcze nie skomentowała tej sytuacji, natomiast 19-latka z Niemiec stara się odpierać zarzuty o byciu marionetką i fałszywym wizerunkiem kampanii konserwatystów i korporacji paliwowych. Niemiecka gazeta “Der Spiegel” mówi o niej jako “prawicowym pianiu”, z kolei radykalna organizacja Antifa zamówiła pod jej dom karawan pogrzebowy.

źródła: washingtonpost.com, polsatnews.pl, desmogblog.com, spiderwsweb.pl