Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Opublikowano listę miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. 21 z 30 „najgorszych” miast w Indiach

Opublikowano listę miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. 21 z 30 „najgorszych” miast w Indiach

Poznaliśmy wyniki raportu dotyczącego poziomu zanieczyszczenia powietrza w największych miastach na świecie. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez naukowców w raporcie IQAir AirVisual z 2019 r., największe zanieczyszczenia panuje w indyjskich miastach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Według raportu IQAir AirVisual, spośród 30 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza aż 21 znajduje się w Indiach, z czego 6 uplasowało się w pierwszej dziesiątce niechlubnego plebiscytu. Choć przedstawione w raporcie dane nie napawają optymizmem, warto podkreślić ważną zmianę: okazało się, że o ile Indie po raz kolejny znalazły się na szczycie zestawienia, o tyle chińskie miasta wykazały znaczącą poprawę stanu jakości powietrza w porównaniu do lat poprzednich.

Zgodnie z przeprowadzonymi pomiarami najbardziej zanieczyszczonym miastem 2019 roku jest Ghaziabad, znajdujący się w północnych Indiach. Średni pomiar stężenia szkodliwego pyłu PM2.5 dla tej metropolii wynosi 110.2 μg/m3, czyli aż 9 razy więcej od dopuszczalnej normy.

Rozwój, ale nie kosztem środowiska

Zestawienie zostało przygotowane przez firmę IQAir, międzynarodowe przedsiębiorstwo o charakterze techniczno-informatycznym, którego działalność koncentruje się na jakości powietrza. Na potrzeby raportu badacze pozyskali dane z naziemnych stacji monitorowania, które mierzą poziomu pyłu zawieszonego w metrze sześciennym powietrza.

– Szybko rozwijające się miasta muszą dokonać wyboru, czy chcą rozwijać się w sposób zrównoważony (…). Głos ludzi przynosi zmiany. Do niedawna wzrost był ważniejszy niż środowisko, ale teraz obserwujemy bardzo wyraźny trend – ludzie domagają się więcej od swoich samorządów – zauważył Yann Boquillod, dyrektor ds. monitorowania jakości powietrza w IQAir, którego wypowiedź przywołał portal nationalgeographic.pl.

Warto podkreślić, że w raporcie nie zostało ujętych wiele miast znajdujących się na terenie Afryki. Na całym kontynencie zamieszkiwanym przez 1,3 mld mieszkańców znajduje się bowiem mniej niż 100 stacji pomiarowych, monitorujących stan jakości powietrza w czasie rzeczywistym.

Fot. główny: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.