Kazachstan: Powstanie 140 hektarowa farma fotowoltaiczna o mocy 50 MW

Kazachstan: Powstanie 140 hektarowa farma fotowoltaiczna o mocy 50 MW

Ministerstwo Energetyki Republiki Kazachstanu i spółka „Kazakh Invest” poinformowały o rozpoczęciu prac budowlanych nad elektrownią słoneczną. Obiekt ma zostać oddany do użytku już z końcem bieżącego roku.

Obiekt zostanie wybudowany przy udziale kanadyjskiej spółki specjalizującej się w instalacjach fotowoltaicznych „Universal Energy”, a także rządowej spółki akcyjnej „Kazakh Invest” oraz lokalnego samorządu. Prace rozpoczęły się w połowie lutego bieżącego roku i mają zostać zakończone najpóźniej do końca 2020 roku. Również oddanie obiektu do użytku planuje się na koniec tego roku.

Elektrownia powstanie w rejonie Ilijskim obwodu Ałmatyńskiego, na południowym wschodzie kraju, niedaleko miasta Ałmaty i granicy z Chinami. Będzie to drugi tego typu obiekt w regionie.

Zgodnie z informacjami podanymi przez służby prasowe „Kazakh Invest” elektrownia ma być zlokalizowana na działce inwestycyjnej o powierzchni 140 hektarów, a jej łączna moc wyniesie 50 MW. Użytych będzie łącznie ponad 150 tysięcy paneli słonecznych. Cały projekt ma pochłonąć kwotę 13,1 mld tenge, co odpowiada ok. 131 mln złotych.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Strona kazachska podkreśla, że budowa i uruchomienie tej elektrowni to nie tylko dodatkowe źródło energii dla regionu, ale też duży wkład w rozwój ekonomiczny oraz wdrożenie zielonej technologii na tym obszarze.

„Kazakh Invest” poinformowało również o planowanym na 2020 rok oddaniu do użytku 13 innych obiektów produkujących zieloną energię, których łączna moc ma wynieść około 700 MW. 

źródło: dknews.kz

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.