Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Narodowe Centrum Badań nad Zmianami Klimatu powstanie na Śląsku?

Narodowe Centrum Badań nad Zmianami Klimatu powstanie na Śląsku?

Narodowe Centrum Badań nad Zmianami Klimatu być może powstanie na Śląsku. Jako niezależny ośrodek naukowy będzie wspierać polską politykę klimatyczną. Według Izabeli Kloc, inicjatorki powołania tej instytucji, ma ona uchronić nasz kraj przed negatywnymi skutkami transformacji energetycznej, której wymaga od nas Unia Europejska. 

Reklama

Zdaniem pomysłodawczyni projektu, europosłanki Izabeli Kloc, ośrodek ten powinien mieć swoją siedzibę na terenie Śląska. Za takim rozwiązaniem przemawia m.in. bliskość placówek naukowych i badawczych. Nie bez znaczenia jest również istniejąca infrastruktura – pod uwagę brany jest Mikołów, a konkretnie znajdujący się na terenie tego miasta Śląski Ogród Botaniczny.

– Skutki unijnej polityki klimatycznej najbardziej dotkną Górny Śląsk i dlatego tutaj musi powstać instytucja, która w kompleksowy sposób uchroni region przed negatywnymi skutkami transformacji energetycznej – dodaje Izabela Kloc, inicjatorka powołania centrum, cytowana przez portal naukawpolsce.pap.pl.

Placówka ma być jednostką niezależną. Głównymi obszarami jej działalności będzie nie tylko badanie wpływu wywieranego przez zmiany klimatu na środowisko, ale także analizowanie możliwych do wystąpienia skutków zmian w dziedzinach, takich jak gospodarka, nauka, polityka, zdrowie czy sprawy zagraniczne.

Izabela Kloc podkreśla także, że Polska należy do krajów, które szczególnie mocno dotknie transformacja energetyczna – zgodnie z przywoływanymi przez nią danymi do końca 2030 r. będziemy musieli przeznaczyć na ten cel nawet 1 bilion złotych. Z tego względu przeprowadzenie niezależnych badań i ekspertyz dotyczących prognozowanych zmian klimatu jest szczególnie istotne. 

Do tej pory zainteresowanie współpracą z powstającym centrum wyraziły polskie instytucje, takie jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych, a na forum unijnym delegacje narodowe wchodzące w skład Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) – jednej z wiodących frakcji w Parlamencie Europejskim. 

fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.