Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspiera elektromobilność

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki I konkursu INNOMOTO, którego celem jest wsparcie finansowe dla branży motoryzacyjnej. Przedstawiciele tego sektora otrzymają prawie 240 mln zł na realizację nowatorskich projektów.

Mamy ambicję, ale i odpowiednie narzędzia, by polska gospodarka rozwijała się w oparciu o technologie stworzone przez polskich wynalazców i inżynierów. Inwestując środki publiczne w rozwój perspektywicznych branż, kierujemy Polskę na drogę dynamicznego wzrostu, by uniknąć pułapki średniego rozwoju. Program sektorowy INNOMOTO, w którym w I edycji przeznaczyliśmy prawie 240 mln zł na realizację nowatorskich projektów, to jedna z szeregu inicjatyw, które zapewnią lepszą przyszłość kolejnym pokoleniom Polaków – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Rozpoczęty we wrześniu zeszłego roku nowy program sektorowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ma na celu wspieranie tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, a w efekcie wzrost konkurencyjności polskiego sektora motoryzacyjnego w perspektywie 2026 roku. Przedsiębiorcy mogli ubiegać się o blisko 16 mln zł dofinansowania, m.in. na stworzenie prototypów innowacyjnych aut, nowatorskich rozwiązań w obszarze elektromobilności czy inteligentnych systemów wspierających produkcję pojazdów.

W ramach I konkursu INNOMOTO przedsiębiorcy złożyli 87 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania w wysokości ponad 413 mln zł. Do pierwszego etapu oceny merytorycznej przeszły 84 wnioski, a do drugiego etapu – oceny panelowej – 54 wnioski.

W wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej 47 projektów zostało zakwalifikowanych do dofinansowania, którego łączna wartość wynosi ponad 238,2 mln zł. Wśród projektów wybranych do dofinansowania znajdują się m.in.:

  • skonstruowanie pojazdu modułowego o napędzie elektrycznym do transportu na obszarach miejskich i przemysłowych,
  • stworzenie autonomicznego systemu ładowania autobusów elektrycznych,
  • opracowanie nowego modelu samochodu osobowego w wersji elektrycznej w oparciu o nowatorską konstrukcję hybrydową,
  • stworzenie cyfrowego systemu zdalnego monitoringu i sterowania podzespołów pojazdów przeznaczonych do eksploatacji w platformach usług automatycznego wynajmu „car-sharing”,
  • prace nad innowacyjnymi wymiennikami ciepła dostosowanymi do pojazdów elektrycznych,
  • opracowanie przyjaznego dla środowiska procesu recyklingu i odzysku wyeksploatowanych opon wielkogabarytowych oraz
  • stworzenie innowacyjnego systemu automatycznej kontroli wizualnej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do testowania podzespołów elektronicznych.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Warszawska sieć ciepłownicza udoskonalona

Następny artykuł

Ruszyły testy ciężarówki napędzanej ogniwami paliwowymi

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,