NASA wykorzysta wulkan do pozyskiwania energii geotermalnej?

Park Narodowy Yellowstone stanowi jeden z najpiękniejszych cudów natury Stanów Zjednoczonych, co roku odwiedzany jest przez wielu turystów z całego świata. Wulkan, który znajduje się na jego terenie, jest jedną z jego najciekawszych atrakcji: jest bardzo aktywny sejsmicznie, a jego ewentualna erupcja mogłaby się przyczynić do ogromnych strat. NASA jednak zobaczyła w nim potencjał i dlatego chciałaby przekształcić jego aktywność sejsmiczną w źródło energii geotermalnej – planowana jest bowiem budowa elektrowni geotermalnej właśnie w pobliżu tego wulkanu.

Według NASA, aby uzyskać z niego energię geotermalną, należałoby wykonać pod wulkanem odwiert o długości 10 kilometrów, a do jego wnętrza wtłoczyć pod dużym ciśnieniem wodę, która zamieniłaby się w parę wodną o temperaturze nawet 350°C.  Gdyby plan opiewający na kwotę 3,5 miliarda dolarów się powiódł, z tak skonstruowanej elektrowni geotermalnej można by dostarczać energię przez setki lat.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Niestety, do realizacji tego odważnego planu jest bardzo daleko, przede wszystkim z powodu wysokiego prawdopodobieństwa wzniecenia erupcji, którą mogłyby wywołać działania zmierzające do stworzenia takiej właśnie elektrowni geotermalnej. Nie zmienia to jednak faktu, że pomysł jest ciekawy i warto mieć na uwadze kolejne informacje przekazywane przez agencję NASA.

Elektrownia geotermalna – jak to działa?