Nastrojowy biokominek dla każdego

Biokominki to urządzenia wyposażone w paleniska zasilane paliwem bioetanolowym. Są ekologiczne, ciche oraz nastrojowe. Ich największa zaleta to brak ograniczeń dotyczących montażu, dodatkowo taka instalacja nie wymaga pozwoleń ani nie jest konieczne posiadanie komina. Dzięki temu teraz każdy może cieszyć się wymarzonym kominkiem, niezależnie od tego czy mieszka w bloku, domku czy hotelu. Biokominki to przede wszystkim elementy dekoracyjne, jednak sprawdzają się również w roli dodatkowego źródła ciepła w systemie ogrzewania.

Biokominek to nowoczesna, wydajniejsza i bardziej ekologiczna wersja tradycyjnego kominka. Z uwagi na stosowane specjalne paliwo, które jest bezwonne i ekologiczne, podczas procesu spalania nie wydziela się dym. Biokominki emitują jedynie parę wodną i dwutlenek węgla – ale nie są to ilości powodujące zagrożenie – emisja odpowiada ilości wydzielanej przez dorosłego człowieka. W biokominku ponadto nie gromadzi się sadza ani popiół. Zdecydowanie największą korzyścią jest brak konieczności posiadania instalacji kominowej oraz uzyskiwania jakichkolwiek zezwoleń. Nie ogranicza nas ponadto metraż pomieszczenia, w którym chcemy posiadać urządzenie. Posiadanie biokominka możliwe jest nawet na ostatnim piętrze wieżowca.

Urządzenia te pełnią głównie funkcję dekoracyjną, dostępne są ich różne wzory oraz formy.  Do wyboru mamy urządzenia stołowe, wolnostojące, wiszące oraz do zabudowy. Możliwe jest również użycie wkładów kominkowych, które stwarzają opcję wykonania biokominka według własnego projektu. Znakomicie podkreślają one nastrój, skupiając uwagę na żywym ogniu. Jednak poza charakterem dekoracyjnym są one również uzupełnieniem systemu grzewczego. Ważną cechą biokominków, która decyduje o ich przewadze nad kominkami elektrycznymi jest palący się w nich żywy ogień. Ponadto poprawiają wilgotność w pomieszczeniu, a zupełną innowacją jest to, że można zabrać je ze sobą wszędzie.

Paliwo do biokominków produkowane jest na bazie etanolu pochodzenia roślinnego, czyli jest odnawialnym źródłem energii, który następnie poddawany jest procesowi denaturyzacji. Bioetanol jest naturalnym paliwem, jest również biodegradowalny, w 100 proc. odnawialny i przyjazny dla środowiska. Biokominek łatwo utrzymać w czystości, gdyż używane paliwo charakteryzuje się czystym procesem spalania, oznacza to, że nie wydziela dymu, sadzy ani popiołu. Jak już wspomnieliśmy, zamiast tego emitowana jest para wodna oraz dwutlenek węgla w proporcjach zbliżonych do zawartych w wydychanym przez dorosłego człowieka powietrzu.  Głównie ze względu na ten drugi czynnik należy pamiętać o przewietrzaniu pomieszczeń.

Czas spalania biopaliwa w kominku uzależniony jest od dwóch podstawowych czynników, którymi są rodzaj palnika oraz stopień otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Jak podają producenci, jeden litr biopaliwa wystarcza na 3 do 6 godzin spalania, w zależności od ustawienia płomienia. W wielu przypadkach czas ten jest jednak dłuższy. Biokominki są wyposażone w system regulacji płomienia, co pozwala dowolnie dopasowywać jego wielkość i intensywność do indywidualnych preferencji. Oznacza to, że możemy bezpośrednio wpłynąć na ilość wytwarzanego ciepła oraz tempo spalania biopaliwa. Kiedy potrzebujemy generować ciepło, zużycie jest naturalnie wyższe niż wtedy, gdy biokominek służy nam tylko w celach estetycznych. Należy zwrócić uwagę, że koszt biopaliwa jest dość wysoki, wynosi od około 9 do 15 złotych za litr. Z tego względu nie jest zalecane używanie biokominka jako samodzielnego urządzenia grzewczego, nie pozwala na to również ich niewielka moc grzewcza. Średnie zużycie biopaliwa przy nastawieniu na ogrzewanie wynosi pół litra na godzinę pracy, co przekłada się na koszt 5 do 8 złotych. Możemy zwiększyć właściwości akumulacyjne ciepła w biokominkach dzięki użyciu odpowiednich akcesoriów. Mogą to być kamienie czy polana ceramiczne, które ustawione wokół paleniska idealnie przyjmują jego ciepło podczas spalania bioetanolu.

Ilość ciepła możliwa do uzyskania zależy głównie od wielkości pomieszczania, w którym został umieszczony biokominek oraz od cech urządzenia. Biokominki dostępne są w szerokim przedziale mocy od 2 kW do nawet 17 kW. Te największe pozwalają na ogrzanie powierzchni 100 m2. Najpopularniejsze są jednak urządzenia o niewielkiej mocy, od 2 do 4 kW, którymi możemy dogrzewać pomieszczenie o powierzchni do 30 m2. Bioetanol ma ponad dwukrotnie lepszą wartość opałową niż drewno używane w tradycyjnych kominkach, odpowiednio 30 i 12 MJ/kg. Ponadto, w przypadku biokominków ciepło jest kierowane w 100 proc. do pomieszczenia, natomiast tradycyjny kominek generuje stratę kominową wynoszącą nawet do 60 proc. Jednak ze względu na emitowany dwutlenek węgla, a przez to konieczność regularnego przewietrzania, nie możemy stosować biokominka jako podstawowego źródła ciepła. Wymiana powietrza wewnętrznego na zewnętrzne powoduje bowiem wychłodzenie pomieszczeń, a przez to efektywność takiego sposobu ogrzewania maleje.

Biokominek jest idealnym rozwiązaniem dla zapewnienia idealnego klimatu w jesienne i zimowe wieczory wszędzie tam, gdzie nie można postawić tradycyjnego kominka. Może okazać się spełnieniem marzeń dla niejednej rodziny. Dodatkowo poprawia wilgotność powietrza w pomieszczeniu i nadaje się do aromaterapii, dzięki możliwości umieszczenia w kominku naczynia z olejkiem eterycznym, zyskujemy możliwość równomiernego nasycenia powietrza substancjami aromaterapeutycznymi. Nie wymaga od nas żmudnego procesu czyszczenia ani wynoszenia popiołu. Cała obsługa ogranicza się do uzupełnienia paliwa. Wszystkie te dogodności rekompensują wysoką cenę bioetanolu. Nie trzeba składować drewna w domu czy mieszkaniu i narażać się na obecność insektów. Jest to ponadto urządzenie mobilne, które można przestawiać lub schować w zależności od potrzeb, a nawet zabrać na wyjazd. Można nabyć go już za 600 złotych, choć prawdziwe dzieła sztuki potrafią kosztować 50 000 złotych.