Naturalny filtr wody w Indiach – podmokłe tereny filtrują 750 milionów litrów wody dziennie

Znajdujące się na wschód od Kalkuty podmokłe tereny filtrują niemalże 750 milionów litrów ścieków dziennie. Dawniej były tam słone grzęzawiska poprzecinane siecią niewielkich rzeczek, a teraz wykorzystuje się go jako organiczną oczyszczalnię ścieków.

Trafiają tam ścieki z całego regionu. Przetwarzane są one przez specjalne mikroby, które do swojego działania potrzebują jedynie tlenu i światła słonecznego. Cykl oczyszczania wody zajmuje tym mikroorganizmom zaledwie trzy tygodnie, co jest dużym osiągnięciem, ponieważ system nie wykorzystuje żadnych chemikaliów i dodatkowych procesów.

Codzienną opieką nad systemem uzdatniania wody zajmują się lokalni rolnicy i rybacy. Nadzorują oni niewielkie kanały, którymi na ten podmokły teren kierowane są ścieki z miasta.

East Kolkata Wetlands, ducks, wildlife

Ścieki najpierw separowane są na mniej zanieczyszczoną frakcję powierzchniową oraz gęsty osad. Płynne trafiają na grzęzawisko, gdzie oczyszczane są przez mikroby, a stałe odpady na kompostownik i w naturalny sposób zamieniają się w karmę dla ryb.

Uzdatniona woda przydatna jest w stawach, gdzie hoduje się ryby bheri. Wodę wykorzystuje się także do podlewania okolicznych upraw, które znajdują się na brzegach akwenów. Tereny te pełnią także rolę przeciwpowodziową – absorbują nadmiarową ilość wody z okolicznych miast, dzięki czemu nie są one zagrożone zalaniem.

Na naturalna oczyszczalnia ścieków jest dziełem inżyniera Dhrubajyota Ghosha. Przez lata swojej pracy w mieście odpowiedzialny był on za ochronę tych terenów. Gdy zdał sobie sprawę z możliwości naturalnej oczyszczalni ścieków, rozpoczął starania o formalne wygrodzenie wykorzystywanego terenu i chronił mokradła przed deweloperami, którzy chcieliby je osuszyć i zabudować.

„Nadal uczę się, jak działa ten delikatny ekosystem. Wszystko po to, by móc jeszcze lepiej wykorzystać jego potencjał dla ludzkości”, mówi Ghosh. „Cieszę się, że mogę służyć darmową radą i pomocą. To najlepszy system tego typu na świecie i służy już milionom osób. Jedynie co mi nie wyszło, to opowiedzenie szerszej grupie ludzi o naszym systemie, by i oni mogli korzystać z tego rodzaju technologii”, podsumowuje opiekun naturalnej oczyszczalni ścieków.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Płoną lasy Amazonii, Rosji i Hiszpanii. To efekt ludzkich działań i suszy

Płonący las deszczowy Amazonii można zaobserwować z kosmosu, rosyjskich torfowisk może się nie dać ugasić, a ogień na Gran Canarii strawił już ponad 10 tys. hektarów obszaru zalesionego oraz łąk. Bilans jest tragiczny. Obserwatorzy wskazują, że w porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%.