Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nauka w dobrej atmosferze. IMGW pomaga uczniom zrozumieć pogodę

Nauka w dobrej atmosferze. IMGW pomaga uczniom zrozumieć pogodę

Zazwyczaj nauka niestety kojarzy się nam z przykrym obowiązkiem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej postanowił to zmienić. Na swojej stronie internetowej udostępnił specjalne materiały dydaktyczne, wśród których znaleźć można film, a nawet komiks. Informacje w nich zawarte, mają w przyjemny sposób przybliżyć uczniom między innymi tematy związane z pogodą.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przygotowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej materiały są przeznaczone nie tylko dla uczniów. W zakładce edukacja, oprócz filmu i komiksu znajdują się także pomocnicze konspekty dla nauczycieli, którzy zechcą przeprowadzić daną lekcję. Udostępnione materiały podzielono na 3 odrębne lekcje. Ich tematy to kolejno: Chmury, Dane radarowe i Meteorologia satelitarna oraz Woda. 

Nowoczesne nośniki wiedzy

Ponad 15 minutowy film, w którym można usłyszeć głos Krystyny Czubówny, przybliża między innymi tajniki pracy meteorologa, a także hydrologów. Uczniowie mogą też usłyszeć, czym zajmuje się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W materiale znajdują się także wskazówki, odnośnie tego, w jaki sposób zachować się gdy zbliża się burza, a także jak w miarę możliwości przewidywać zmiany pogody. 

Jeden z przykładowych komiksów nosi tytuł “Weatherman. Historia człowieka, który wiedział wszystko o pogodzie.” Ubrany w niebiesko-biały kostium superbohater, jest skarbnicą wiedzy na temat zjawisk pogodowych. O jego przygodach można przeczytać zarówno online, jak i w wersji drukowanej, ponieważ IMGW udostępniło opcję pobrania udostępnionego przez siebie materiału na dysk.

Do każdej lekcji dołączona została także karta, zawierająca najważniejsze informacje.

Nauka przez zabawę

Celem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej było połączenie wiedzy i rozrywki w taki sposób, aby zachęcić uczniów do zgłębiania zagadnień związanych z różnymi zjawiskami pogodowymi i nie tylko. Taka baza wiedzy może okazać się niezwykle przydatna zwłaszcza w czasie e-learningu.

Źródło: IMGW

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.