Naukowcy alarmują – pod lodowcami znajduje się rtęć

Jednym ze skutków globalnego ocieplenia jest wzrost temperatur i topnienie lodowców. To zjawiska bardzo niebezpieczne, bowiem mogą doprowadzić do redystrybucji masy ziemi, co spowodowałoby zmianę nachylenia jej osi obrotu. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie.

Badania opublikowane w naukowym czasopiśmie „Geophysical Research Letters” mówią o tym, że pod lodowcami mogą znajdować się ogromne ilości rtęci. Wraz z ich topnieniem coraz więcej trafiałoby do wód. Według szacunków pod lodem znajduje się jej aż 793 miliony kilogramów.

Skutki topnienia lodowców mogą być więc katastrofalne. Zwiększona ilość rtęci w wodach byłaby ogromnym zagrożeniem dla żyjących w morzach i oceanach stworzeń, które uległyby skażeniu. Niewątpliwie wpłynęłoby to negatywnie m.in. na rybołówstwo oraz nasze zdrowie.

Współautor badań, Kevin Schaefer z Uniwersytetu w Kolorado alarmuje, że należy podjąć działania, które pozwoliły przeciwdziałać temu zagrożeniu. Jak łatwo się domyśleć, wymagają one współpracy wszystkich państw, a to może być niezwykle trudne w realizacji.

Foto: Flickr

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Wyciął 4 hektary lasu, teraz zasadzi 18 tysięcy sadzonek

Następny artykuł

Nowy Jork chce odszkodowania za ocieplenie klimatu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,