Naukowcy: ekstremalna pogoda to „oblicze zmian klimatycznych”

Prof. Michael Mann z Penn State University, jeden z najwybitniejszych naukowców zajmujących się klimatem na świecie, podkreślił, że ostatnie ekstremalne fale upałów i pożary, które sieją spustoszenie na całym świecie, są „obliczem zmian klimatu”. Globalne ocieplenie to nie temat do rozważenia w przyszłości, ale zjawisko występujące już dziś.

Już od dawna przewiduje się, że zmiany klimatyczne nasilą ekstremalne zjawiska pogodowe. Naukowcy twierdzą, że globalne ocieplenie przyczyniło się do upałów, które od tygodni wypalają terytoria w Wielkiej Brytanii, Europie Północnej, w Japonii czy Afryce. Ekstremalna pogoda uderzyła w całej Europę, od koła podbiegunowego po Grecję i cały świat – od Ameryki Północnej po Japonię.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„The Guardian” piszący o ostatniej, gwałtownej pogodzie zauważa, że zjawiska te „nie są już subtelne”: Jako naukowiec jestem spokojny, ale z punktu widzenia obywatela planety Ziemi, jest to bardzo przygnębiające, ponieważ oznacza, że nie podjęliśmy koniecznych działań”, powiedział Prof. Mann. „Nie jest jeszcze za późno, aby dokonać znaczących redukcji emisji gazów cieplarnianych, ponieważ skutki coraz bardziej się pogarszają wraz ze wzrostem globalnego ocieplenia. Globalnego ocieplenia nie cofniemy, jednak możemy w przyszłości zmniejszyć jego ekstrema”.

Szybką, naukową ocenę północnej europejskiej fali upałów wykonał Geert Jan van Oldenborgh w Royal Netherlands Meteorological Institute oraz World Weather Attribution (WWA). „Możemy zobaczyć odciski palców zmian klimatycznych na lokalnych zjawiskach”, powiedział naukowiec.

Obecna fala upałów została spowodowana przez nadzwyczajne zatrzymanie strumienia wiatru, który gwarantuje chłodniejszą pogodę atlantycką nad kontynentem. To pozostawiło gorące, suche powietrze w miejscu przez dwa miesiące – znacznie dłużej niż zwykle. Wstrzymanie strumieni wiatrowych na północnej półkuli jest coraz silniej związane z globalnym ociepleniem, w szczególności z szybkim ogrzewaniem Arktyki i wynikającym z tego topnieniem lodowców.

Prof. Mann odpowiadając na pytanie, czy zmiany klimatyczne “powodują” określone wydarzenia, stwierdził, że jest ono złe: „Odpowiednie pytanie brzmi: czy zmiany klimatu wpływają na te wydarzenia i czynią je bardziej ekstremalnymi? Możemy z dużym przekonaniem stwierdzić, że tak jest”, stwierdził naukowiec.

Mann wskazuje, że związek między paleniem tytoniu a rakiem płuc jest statystyczny, co nie dowodzi, że każdy rak był spowodowany paleniem, ale epidemiolodzy wiedzą, że palenie znacznie zwiększa ryzyko. „Wystarczy powiedzieć, że ze wszystkich praktycznych przyczyn istnieje związek przyczynowy między paleniem papierosów a rakiem płuc i to samo dotyczy zmiany klimatu”, powiedział Mann.

Źródło: The Guardian