Naukowcy hodują ludzką skórę, która zastąpi testy na zwierzętach

Naukowcy hodują ludzką skórę, która zastąpi testy na zwierzętach

Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee opracowali hodowlę ludzkiej skóry, która stanowi doskonałą alternatywę dla testowania kosmetyków i farmaceutyków na zwierzętach. 

Idealny model ludzkiej skóry

Ten Bio Ltd. to przedsięwzięcie, które powstało w instytucie School of Life Sciences na Uniwersytecie w Dundee. Jego pomysłodawcami są dr Robyn Hickerson i dr Michael Conneely, którzy początkowo tworzyli modele skóry na potrzeby testowania leków dermatologicznych. Po latach rozwoju tego projektu udało im się stworzyć kulturę ludzkiej skóry bardzo zbliżoną do naturalnej. Jak twierdzą naukowcy, wyniki testów na prototypie skóry są dokładniejsze, niż w przypadku badań na zwierzętach.

Udoskonalony model o nazwie TenSkin™ naśladuje nie tylko budowę chemiczną skóry, lecz także takie cechy jak jej napięcie, suchość, czy strukturę. 

– Kiedy skóra jest usuwana z ciała, kurczy się wraz z rozluźnieniem napięcia – powiedział dr Conneely. – Poprzez rozciąganie skóry do maksymalnego napięcia stworzyliśmy model, który pozwoli firmom farmaceutycznym i kosmetycznym generować dane przedkliniczne, które będą bardzo zbliżone do tego, co zobaczą później w klinice. 

Sztuczna skóra lepsza niż testy na zwierzętach

Testy kosmetyków i farmaceutyków na zwierzętach są kontrowersyjne nie tylko ze względów etycznych. Niektórzy naukowcy apelują, że tak przeprowadzone badania często nie dają wiarygodnych wyników.

– Istnieje ogromna różnica między skórą zwierząt a ludzi, która wychodzi na jaw podczas tworzenia terapii lekowej – wyjaśniła dr Hickerson. – Chociaż zwierzęta mogą służyć do badań ogólnych zasad, często nie sprawdzą się, kiedy zamierzamy zbadać szczegółowy wpływ leku na skórę lub organizm. A to właśnie te szczegóły mają najistotniejsze znaczenie przy opracowywaniu bezpiecznych i skutecznych leków dla ludzi. Ponad 90% leków, które tak zaklasyfikowano po przeprowadzeniu testów na zwierząt, później wywoływały skutki uboczne u ludzi. Nasz model pomoże zmniejszyć to ryzyko.

Kiedy świat zamknie laboratoria?

Testowanie kosmetyków na zwierzętach jest zabronione m.in. w Unii Europejskiej. Żywe istoty ciągle wykorzystuje się w laboratoriach USA, mimo iż prawo tego nie wymaga. Natomiast w Chinach testowanie niektórych produktów na zwierzętach ciągle jest obowiązkowe. W ostatnich latach obserwuje się jednak powolne odejście od tego procederu.