Naukowcy opracowali białka pochłaniające zanieczyszczenia powietrza

Naukowcy opracowali specjalne maty z białkami absorbującymi zanieczyszczenia

Naukowcy stworzyli specjalne maty, nasączone odpowiednio przygotowanym białkiem, które mogą wyłapywać zanieczyszczenia chemiczne z powietrza. W artykule opublikowanym niedawno w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Science” badacze opisali, w jaki sposób udało im się wyekstrahować aktywne białko z komórki, bez jego uszkadzania.

Opracowana technologia daje początek nowej metodzie walki z zanieczyszczeniami. „Mamy nadzieję, że udało nam się poznać sekret łączenia naturalnych i syntetycznych systemów”, mówi autor artykułu i jeden z wiodących badaczy zespołu z uniwersytetu w Berkeley, Ting Xu.

Poprzednie próby ekstrakcji białek z ich naturalnego środowiska nie udawały się. Badacze zaobserwowali, w jakich warunkach białko „czuje się najlepiej w komórce” i opracowali syntetyczny polimer naśladujący te warunki.

„Białka mają konkretnie zdefiniowane otoczenie, w którym najlepiej pracują. Dzięki tej ścisłości można zsyntezować dla nich sztuczne otoczenie”, mówi Brian Panganiban, jeden z autorów publikacji.

Opisywane badania finansowane są przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Jest on szczególnie zainteresowany wykorzystaniem tej technologii do oczyszczania terenów z zanieczyszczeń chemicznych, takich jak: insektycydy, gazy i inne środki bojowe, jednak ze względu na wysoką efektywność tej technologii, może okazać się, że – jak mówi Xu – opisane białka znajdą szersze i zupełnie cywilne zastosowanie. Zespół tłumaczy, że w połączeniu z odpowiednimi enzymami białka te mogłyby wyłapywać i rozkładać zanieczyszczenia z powietrza, ograniczając zatrucie środowiska w naszym otoczeniu.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Płoną lasy Amazonii, Rosji i Hiszpanii. To efekt ludzkich działań i suszy

Płonący las deszczowy Amazonii można zaobserwować z kosmosu, rosyjskich torfowisk może się nie dać ugasić, a ogień na Gran Canarii strawił już ponad 10 tys. hektarów obszaru zalesionego oraz łąk. Bilans jest tragiczny. Obserwatorzy wskazują, że w porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%.