Naukowcy przewidują, że dalsza emisja CO2 doprowadzi do ogromnej redukcji fauny i flory

Naukowcy przewidują, że dalsza emisja CO2 doprowadzi do ogromnej redukcji fauny i flory

Jeśli nie zrobimy czegoś z emisją dwutlenku węgla, to możemy doprowadzić do masowego wymierania zwierząt i roślin. Jak możemy przeczytać w raporcie opracowanym przez World Wildlife Federation (WWF), dalsza emisja CO2 na obecnym poziomie jest bardzo szkodliwa dla fauny i flory. Wystarczy średni wzrost temperatury o 1,5°C, aby wymarła połowa gatunków.

Tak niewielki wzrost średniej temperatury spowoduje ogromne spustoszenia w florze i faunie Azji, Afryki, Australii i obu Ameryk. Sytuacja może być jeszcze gorsza, ponieważ, jak szacują naukowcy, średnia temperatura wzrosnąć może nawet o 3,2°C.

Jak przewidują badacze, wzrost średniej temperatury o 3,2°C na Ziemi spowoduje szybkie wyginięcie około 60% gatunków roślin i 50% gatunków zwierząt w dorzeczu Amazonki. W przypadku 4,5°C będzie to aż 70% gadów i roślin oraz 60% ssaków i ptaków.

Raport WWF opublikowany został przez Uniwersytet Jamesa Cooka i Uniwersytet Wschodniej Anglii na łamach czasopisma „Climate Change”.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.