Naukowcy wykorzystali starożytną technologię do oczyszczania wody z niemalże idealną wydajnością

Naukowcy wykorzystali starożytną technologię do oczyszczania wody z niemalże idealną wydajnością

Pomysł, by wykorzystywać energię słoneczną do odparowywania wody i oczyszczania jej w procesie prostej destylacji, wymyślono już ponad dwa tysiące lat temu. Wspominał o tym Arystoteles. Teraz badaczom udało się unowocześnić tę prostą metodę, by solarne oczyszczalnie wody osiągały niemalże 100% skuteczność.

Stworzony przez badaczy z Uniwersytetu w Buffalo w USA system jest bardzo prosty. Na trójkątnym podeście znajduje się specjalny papier nasączony węglem. Pełni on dwojaką rolę – absorbuje światło słoneczne i odparowuję wodę.

„Nasza technika pozwala produkować wodę pitną szybciej, niż w zwykłych systemach solarnych”, mówi kierujący badaniami dr Qiaoqiang Gan. „Zazwyczaj, kiedy wykorzystuje się słońce do odparowywania wody, część energii jest tracona na ogrzewanie otoczenia. Oznacza to, że system taki nie jest w stanie osiągnąć sprawności na poziomie 100%. Nasz układ nie ogrzewa otoczenia, dzięki temu uzyskuje rekordową wydajność”, tłumaczy Gan.

Zaprezentowane urządzenie jest tanie i idealnie nadaje się do miejsc, gdzie nie ma dostępu do wody pitnej, np. tam, gdzie zdarzyły się klęski żywiołowe.

Engineers upgrade ancient, sun-powered tech to purify water with near-perfect efficiency

Projekt finansowany jest przez Narodową Fundację Nauki. Realizowano go we współpracy z Uniwersytetem w Wisconsin-Madison oraz placówkami badawczymi w Chinach.

W projekcie oprócz Gana uczestniczył także Haomin Song. Song i Gan wraz z innymi współpracownikami założyli start-up Sunny Clean Water, aby rozpocząć masową produkcję tego rodzaju urządzeń i dostarczać je potrzebującym osobom. Skupiają się oni zwłaszcza na ludziach w obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi. W takich sytuacjach rządy czy organizacje non-profit, które miałyby dostarczać takie urządzenia, pytają: „Ile wody może to wygenerować dziennie?”. Song ma gotową odpowiedź: „System wielkości niewielkiej lodówki może wyprodukować około 10-20 litrów czystej wody dziennie”.

Destylatory solarne dostępne są od długiego czasu. Zasada działania układy jest bardzo prosta – ciepło słoneczne odparowuje wodę z jednego pojemnika, w którym pozostaje sól, bakterie i inne substancje, jakie były w wodzie. Woda następnie skrapla się w drugim pojemniku.

źródło: techexplore.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.