Tesla zainstalowała magazyny energii Powerpack w Belgii

Amerykańska firma motoryzacyjna Tesla zaprezentowała instalację magazynów energii Powerpack, która będzie wykorzystywana jako wirtualna elektrownia w celu zrównoważenia sieci elektroenergetycznej w Terhills w Belgii. Amerykanie mają także ambitne cele związane z rozszerzeniem swojej działalności „magazynowej” w Europie.

Instalacja składa się z 140 zestawów magazynowych Powerpack z inwerterami Tesli o łącznej mocy 18,3 MW. System jest podobny do instalacji 100MW/129MWh Powerpack w Południowej Australii, gdzie znacznie obniżono koszty FCAS. Usługi FCAS są wykorzystywane przy obciążenia sieci, co skutkuje podwyższonymi kosztami energii elektrycznej. Magazyny Powerpack okazały się niezawodne. W Australii nastąpiło nieprzewidziane wstrzymanie pracy elektrowni węglowej, a energia zgromadzona w magazynach Powerpack była dostępna już po 140 milisekundach. Amerykanie zapewniają, że najnowsza technologia potrafi 100 razy szybciej zrównoważyć sieć niż generator gazowe zazwyczaj używane w tym celu.

W celu rozwinięcia magazynów energii w Europie oraz rozbudowania usług równoważących Tesla nawiązała współpracę z firmą Restore, liderem w technologiach zautomatyzowanego reagowania na zapotrzebowanie energii. Tesla zauważa potencjał europejskiego elektrosystemu, który obejmuje około 400 milionów odbiorców energii.

Informowaliśmy, że Tesla zapowiedziała w 2018 roku 3-krotnie zwiększyć ilość akumulatorów litowo-jonowych, bez względu na sytuację finansową firmy. „2018 rok będzie ważny dla naszego biznesu w sektorze magazynów energii”, podaje w komunikacie prasowym Tesla. „Naszym celem jest potrojenie ilości zainstalowanych systemów litowo-jonowych (MWh) w tym roku”, precyzuje firma.

W pierwszym kwartale 2018 roku zdolności Tesli w zakresie akumulacji energii wzrosły o 161% w porównaniu do czwartego kwartału 2017 roku – do 373 MWh. Do wskazanego zestawienia należy włączyć obiekty zainstalowane rok temu w Australii Południowej o mocy 129 MW, które zostały podłączone do elektrosystemu w pierwszym kwartale 2018 roku.

Obecnie Tesla prowadzi negocjacje w zakresie instalacji systemów magazynowania energii także w australijskim Queensland. Ponadto rozmowy trwają także z inwestorami z Kalifornii, Kolorado oraz Nowego Jorku

Źródło: Tesla, Electrek