Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy ze Śląska opracowują przydomowe mikroinstalacje wiatrowe. OZE przez cały rok?

Naukowcy ze Śląska opracowują przydomowe mikroinstalacje wiatrowe. OZE przez cały rok?

Naukowcy ze Śląska opracowują przydomowe mikroinstalacje wiatrowe. OZE przez cały rok?

Małe turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu mają szansę w większej skali zagościć w polskich gospodarstwach domowych. Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują nad przydomowym rozwiązaniem, które może znaleźć zastosowanie także w obiektach wielkopowierzchniowych.

Reklama

Przydomowe mikroinstalacje wiatrowe

Naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli Silesian Wind Generator (SWG) – turbinę o pionowej osi obrotu, która dzięki cichej pracy w zurbanizowanym otoczeniu i przy bardzo niskich prędkościach wiatru może zrewolucjonizować energetykę. 

Twórcy podkreślają, że przydomowe turbiny wiatrowe mogą być dobrym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznych i wspólnie zapewniać podaż energii praktycznie przez cały rok. W kolejnym etapie rozwoju SWG chce oferować to rozwiązanie także obiektom wielkopowierzchniowym. 

– Turbiny wiatrowe z pionową osią obrotu mają postać mikro- lub małych turbin wiatrowych, które mają szereg zalet wyróżniających je na tle konkurencji, która jest jednak zdominowana poprzez konstrukcje z osią poziomą. Jedną z takich zalet jest cichość konstrukcji, która obraca się znacznie wolniej niż tradycyjne tego typu rozwiązania, co jednocześnie poprawia ich bezpieczeństwopodkreśla w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Tomasz Krysiński z zespołu Silesian Wind Generator złożonego z naukowców Politechniki Śląskiej.

Silesian Wind Generator chce produkować turbiny, które będą w stanie zapewnić wysoką podaż energii elektrycznej praktycznie dla każdego odbiorcy końcowego. To nastawienie przyczynia się do personalizacji podejścia do energetyki i rozwiązuje problemy dostępności energii. 

Jakie jeszcze zalety ma przydomowa turbina wiatrowa naukowców z Politechniki Śląskiej?

Przyszłość energetyki

Dziś przydomowe instalacje OZE są zdominowane przez fotowoltaikę. Dołączenie do nich małych turbin wiatrowych może stanowić dobre uzupełnienie, które zapewni równomierną i ciągłą podaż energii.

Synergia energii wiatrowej i słonecznej najprawdopodobniej pokryłaby całoroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Korzyścią z takiego powiązania jest więc większe bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od sieci energetycznej danego prosumenta.

– Instalacje fotowoltaiczne rozwiązują problem przejścia na czyste źródła energii tylko częściowo, ponieważ produkują energię w wąskim zakresie. Korzystne byłoby uzupełnienie tego miksu energetycznego o turbiny wiatrowe, których konstrukcji de facto nie ma na rynku, a te, które już są, na pewno nie są konstrukcjami dopracowanymi i nie oferują tego typu sprawności, jakich byśmy oczekiwali od nowoczesnych rozwiązań dedykowanych świadomym, nowoczesnym i proekologicznym konsumentomuważa Tomasz Krysiński. 

Rozwiązanie ma dużą szansę na udaną komercjalizację z uwagi na to, że rozwiązuje palący problem nierównomierności podaży energii w sieci. Naukowcy z Politechniki Śląskiej zajęli już trzecie miejsce w finale Programu Grantowego ING, który adresowany był do start-upów oraz naukowców zajmujących się tematyką nowoczesnych i ekologicznych źródeł energii. Grant o wartości 150 tys. zł pozwoli przyspieszyć procesy związane z komercjalizacją i rozpocząć rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

W najbliższym czasie Silesian Wind Generator uruchomi serię projektów pilotażowych, które na tym etapie są niezbędne. 

– Chcielibyśmy bardzo, żeby produkt był dopracowany i tu wychodzi nasze nastawienie naukowców, żebyśmy mogli podeprzeć wszystkie nasze obietnice realnymi danymi.

W tym momencie skupiamy się więc dwutorowo na dopracowaniu konstrukcji pod kątem produkcyjnym oraz na testach środowiskowych, pozwalających nam określić precyzyjnie, ile energii daje to rozwiązanie i w jaki sposób zaprojektować najlepszy możliwy system energetyczny dla indywidualnego konsumenta
wyjaśnia przedstawiciel Silesian Wind Generator.

Rynek jest bardziej niż gotowy na rozwój mikroinstalacji wiatrowych. Jak duże może być zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania?

Nienasycony rynek

Silesian Wind Generator w pierwszej kolejności będzie dedykowany właścicielom domów jednorodzinnych, których jest w Polsce ok. 6 mln. 1 mln z tej liczby stanowią prosumenci posiadający przydomowe mikroinstalacje OZE, głównie fotowoltaiczne. W drugim etapie SWG chce zaoferować to rozwiązanie obiektom wielkopowierzchniowym. 

W planach rozwoju są długotrwałe terenowe testy wiatrowych konstrukcji, opracowanie aplikacji pozwalającej na zdalny i ciągły monitoring pracy turbin oraz wykorzystanie metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do projektowania przez klientów turbin dostosowanych do ich potrzeb i warunków.

Według Verified Market Research wielkość rynku turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu wyniesie w 2022 roku niespełna 13 mld dol. Aby udało się skomercjalizować rozwiązanie proponowane przez polskich naukowców, potrzebne jest jednak szersze zainteresowanie tematem. To na szczęście jest prawdopodobne, ponieważ do 2030 roku przychody mają wzrosnąć do niemal 17 mld dol. 

Artykuł jest częścią serii, w której opisujemy historie eko-bohaterów. W jej ramach prezentowaliśmy już m.in. Urban Wind Power Station – polską miejską turbinę wiatrową. Poznaj więcej takich historii!

źródło: biznes.newseria.pl, spolecznosc.ing.pl, zdjęcie: facebook.com/SilesianWindGenerator, zdj. główne: biznes.newseria.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.