Wiadomości OZE NFOŚiGW przekaże z UE 29 mln zł dla Świdnika na poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego i stanu wód 25 sierpnia 2017 Wiadomości OZE NFOŚiGW przekaże z UE 29 mln zł dla Świdnika na poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego i stanu wód 25 sierpnia 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Poprawa zabezpieczenia przeciwpowodziowego i polepszenie stanu wód poprzez uporządkowanie gospodarki ściekami opadowymi i roztopowymi na terenie gminy miejskiej Świdnik w województwie lubelskim będzie kosztowało 34 mln zł, z czego 29 mln zł wyłoży Unia Europejska. System zagospodarowania wód opadowych obejmie ponad 41 tys. osób a objętość retencjonowanej wody wyniesie 26,7 tys. m3. Reklama Dotacja (29 161 547,33 zł) na ten duży ekologiczny projekt gminy miejskiej Świdnik pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska. Umowę o dofinansowanie podpisali 25 sierpnia 2017 r. w siedzibie NFOŚiGW: Roman Wójcik, Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu oraz Waldemar Jakson, Burmistrz Miasta Świdnik i Janusz Dumin, Skarbnik. Inwestycja pochłonie 34 307 702,75 zł i będzie realizowana w terminie do końca 2020 r. Rozbudowa systemu oczyszczania i odprowadzania wód deszczowych w Świdniku to jedno z większych przedsięwzięć finansowanych ze środków POIiŚ w ramach tego typu projektów. Wody ze skanalizowanego obszaru będą trafiały do oczyszczalni ścieków deszczowych, a następnie poprzez zbiornik retencyjny zostaną odprowadzone do ostatecznego odbiornika – rzeki Stawek-Stoki. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy środowiska – zmniejszy się zawartość zawiesin i substancji ropopochodnych, a co za tym idzie polepszy się jakość wód podziemnych i powierzchniowych. Zakres rzeczowy inwestycji to: 3,2 km wybudowanej sieci kanalizacji deszczowej; budowa urządzenia służącego gospodarowaniu wodami z wyłączeniem kanalizacji deszczowej (zbiornik retencyjny) oraz 0,47 km2 powierzchni objętej systemem zagospodarowania wód opadowych. To już szósta umowa podpisywana przez NFOŚiGW w ramach II naboru z unijnego działania 2.1. W sumie zaplanowano dofinansowanie dwunastu przedsięwzięć o łącznej wartości 390,33 mln zł, przy czym ich unijna dotacja wyniesie razem 298,32 mln zł. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.