“Nie palę byle czym”, czyli walka ze smogiem na Podhalu

Jeszcze do niedawna Podhale, położone u samego podnóża Tatr, kojarzone było z górską naturą i świeżym powietrzem. Teraz sytuacja się zmieniła, bo coraz więcej turystów jest świadomych zagrożenia związanego z zanieczyszczeniem i wybiera czyste powietrze za granicą, na Słowacji czy w Austrii, niż smog w Zakopanem.

Problem smogu w Zakopanem jest coraz bardziej palący. Rok temu wojewódzki sąd administracyjny orzekł, że miasto nie może pobierać opłaty klimatycznej, bo w związku z zanieczyszczeniem powietrza nie spełnia zapisów ustawy zezwalającej na to. Od tego czasu powietrze w tym miejscu nie uległo znaczącej poprawie. Z raportów smogowych wynika, że dopuszczalne stężenia średniorocznego poziomu dla pyłu PM10 i PM2.5 są ciągle przekraczane.

Według analiz prowadzonych przez Tatrzańską Izbę Gospodarczą turystom przeszkadza unoszący się nad Zakopanem smog. To druga na Podhalu, obok fatalnej jakości dróg, kwestia, która zniechęca ich do odwiedzin w tym podgórskim mieście. Miasto w ramach walki ze smogiem zaczęło wymieniać piece węglowe. Według założeń do 2020 r. ma zniknąć ponad 700 z 2,3 tys. palenisk na węgiel. Tempo prac jest jednak zbyt wolne i na razie nie eliminuje problemu palenia w domowych piecach śmieciami.

„Tygodnik Podhalański” w trosce o czyste powietrze oraz aby promować właściwe zachowania związane z ogrzewaniem gospodarstw domowych rozdaje tabliczki „Nie palę byle czym”. Wszyscy mieszkańcy, którzy nie wrzucają do pieców śmieci, mogą odebrać w redakcji tygodnika plakietkę z tym hasłem. Akcja oprócz doceniania pozytywnych, proekologicznych zachowań ma promować miejsca i ludzi, którzy dbają o swój region i o turystów. Tabliczka „Nie palę byle czym” jest też zachętą dla odwiedzających miasto gości do skorzystania z usług obiektu, dla którego troska o środowisko jest ważna.

https://www.youtube.com/watch?v=Oo_UPQxTvdA

Tabliczki można odebrać w redakcjach „Tygodnika”: Nowy Targ, Rynek 11; Zakopane, ul. Zwierzyniecka 14; Szczawnica, ul. Główna 28.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Codzienny raport smogowy – 17.11.

W niedzielny poranek mapa zanieczyszczeń powietrza w Polsce odznacza się głównie kolorem pomarańczowym. W wielu miejscach jakość powietrza przekracza dopuszczalne stężenia. Liczymy na poprawę w ciągu dnia. Jak pogoda? Mamy dość ciepły listopad. Tymczasem Amerykańska Unia Geofizyczna (American Geophysical Union, AGU) na filmie uchwyciła, jak najstarsza pokrywa lodowa na Morzu Arktycznym w ciągu 35 lat skurczyła się do niewielkich rozmiarów. Sami zobaczcie!

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 11.11. – 17.11.

Dni robią się coraz krótsze, ale to nie oznacza, że nic się nie dzieje – wręcz przeciwnie! Zaprzysiężony został nowy rząd, w ramach którego powołane jest Ministerstwo Klimatu, leśna fotokomórka uchwyciła zdjęcia zwierzęcia uznanego za wymarłe – kanczyla, GIG przejmuje kolejne polskie wiatraki. Oto podsumowanie mijającego tygodnia świata OZE.