Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nie tylko pszczoły zapylają kwiaty!

Nie tylko pszczoły zapylają kwiaty!

Zapylanie jest podstawą owocowania i znacząco wpływa na jakość uzyskanych zbiorów. Większość gatunków drzew owocowych i warzyw jest wyłącznie lub prawie wyłącznie owadopylna. Najpopularniejszym owadem łączonym z zapylaniem kwiatów jest pszczoła miodna, ale to nie jedyne pracowite zwierzę, który przenosi pyłek.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pożyteczne pszczoły

W Polsce mamy około 450 gatunków pszczół. Są one ważnym elementem wielu ekosystemów. Powszechnie kojarzone są jedynie z pszczołą miodną, jednak inne gatunki równie dobrze, a nawet lepiej radzą sobie z zapylaniem kwiatów. Doskonałym przykładem może być murarka ogrodowa, która zapyla 150 gatunków roślin. Inne owady z rodziny pszczołowatych to: malutka Wałczatka dwuguzka zapylająca zamknięte uprawy,  Miesiarka lucernówka ceniona jako zapylacz lucerny, czy Nożycówka pospolita, która oblatuje rośliny ozdobne, zioła oraz plantacje malin.

Trzmiele – owady do zadań specjalnych

Drugie ważne grono zapylaczy stanowią trzmiele. Ta liczna grupa to aż 29 gatunków! Wykonują one zadania, z którymi nie radzą sobie inne owady. Trzmiele dzięki długiemu języczkowi sięgają w głąb dużych, kielichowatych kwiatów, a w ogrodnictwie dodatkowo wykorzystywane są do zapylania warzyw znajdujących się w tunelach. Te owady w ciągu dnia pracują także o 2-3 godziny dłużej niż pszczoły i zapylają nawet przy złej pogodzie. Nie straszna im temperatura 12°C, mżawka czy mgła.

Inni ważni zapylacze

Zapylaniem trudni się wiele gatunków innych owadów, należą do nich chrząszcze, osy, motyle, muchy, a nawet mrówki. Nie można pomijać ich roli w tym procesie, ponieważ jest równie ważna, jak praca pszczół czy trzmieli. Owady te nie mogąc oprzeć się kolorowym kwiatom, słodkim nektarom czy pięknym, kuszącym zapachom w bardzo skuteczny sposób roznoszą pyłek z jednej rośliny na drugą.

Ten artykuł pochodzi z serii „Wielki Dzień Pszczół”. Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.