Niebawem zobaczymy elektryczną Skodę iV

Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie Skoda zaprezentuje swój kolejny krok w kierunku mobilności elektrycznej. Czeski producent wypuścił już dwa szkice projektowe Vision iV, mające zaostrzyć apetyt odbiorców na pierwszy pojazd w oparciu o moduł Modular Electric Drive Kit (MEB).

Fotowoltaika od Columbus Energy

Czterodrzwiowy crossover-coupe łączy sportowe nadwozie, 22-calowe aerodynamicznie zoptymalizowane koła i potężne, rozszerzane błotniki z wyraźną, przypominającą coupé, opływową linią dachu. Charakterystyczna linia tornada łącząca przód i tył podkreśla łagodne powierzchnie drzwi pozbawione uchwytów.

Kamery, których obudowy przypominają wizualnie płetwy rekina, zastępują tradycyjne lusterka zewnętrzne. Front charakteryzuje reinterpretacja typowej dla Skody szerokiej osłony chłodnicy z drobnymi pionowymi żebrami i krystalicznymi strukturami. Poziomy pasek świetlny w górnej części kraty i uderzająco duże wloty powietrza w przednim fartuchu podkreślają sportowy wygląd. Mocny tył ma aerodynamiczne krawędzie spoilerów i krystaliczne tylne światła LED.

Na nowo zdefiniowany zostaje także kształt liter składających się na napis “Skoda”. Podkreślają one szerokość pojazdu w połączeniu z paskiem świetlnym nad tylnym dyfuzorem. Kolejnym efektownym elementem z tyłu jest logo Škoda. Poszczególne litery świecą się na czerwono.

Rok 2019 oznacza wejście firmy w erę elektromobilności.  Czeski producent wprowadza na rynek model Superb PHEV z napędem hybrydowym plug-in i w pełni bateryjną wersję Citigo. W 2020 r. pierwsze pojazdy produkcyjne będą natomiast rozwijane w oparciu o MEB. W ciągu najbliższych czterech lat Skoda zainwestuje 2 mld euro w alternatywne systemy napędowe i nowe usługi w zakresie mobilności. Do końca 2022 r. wprowadzonych zostanie ponad 10 elektrycznych modeli.