Niemcy: Prawie 100 proc. zapotrzebowania energetycznego z OZE

W ostatnią niedzielę w Niemczech pokryto niemal 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Duże nasłonecznie i odpowiednio wietrzny dzień sprawiły, że stało się to możliwe.

Okazało się, że w Niemczech istnieje wystarczająco farm wiatrowych i słonecznych, by w takie dni jak ostatnia niedziela pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Według informacji z niemieckiego forum „Razem przeciwko tymczasowemu składowaniu i za racjonalną polityką energetyczną” 23 sierpnia tamtejsze elektrownie fotowoltaiczne wygenerowały ponad 24 GW energii elektrycznej. Energetyka wiatrowa natomiast wyprodukowała ponad 18 GW. Jak podaje Agorameter, zużycie energii elektrycznej w Niemczech tego dnia było na poziomie około 55 GW.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wielkość zużycia uznawana jest za niewielką, miała na to wpływ głównie wysoka temperatura, okres wakacji oraz trwający weekend, kiedy to większość obiektów handlowych jest zamknięta. Jednak właśnie w takich momentach można udowodnić, że produkcja z odnawialnych źródeł energii może stanowić niemal 100 proc. wymaganej energii.

Na niemieckim forum można wyczytać ponadto, że kraj nie jest w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania jeszcze w tym roku, natomiast w wiosną i latem roku przyszłego, dzięki dodatkowym mocom w energetyce wiatrowej i niewielkim nowym mocom energetyki słonecznej, ten cel będzie osiągalny.

Te dwa rodzaje OZE są przedstawiane jako “konie robocze”, które pociągną Energiewende w Niemczech w ciągu najbliższych dwóch lat. Co więcej produkcja energii elektrycznej z nowych instalacji będzie kosztować mniej niż 0,10 euro za 1 kWh. Ponadto konieczne będzie zarządzanie obciążeniem, przebudowa sieci elektroenergetycznej oraz rozwój systemu przechowywania energii. Niemcy mają także wiele do zrobienia w kwestii efektywności energetycznej.